Kent ölçeğinde üniversite kampus arazileri seçimi: Bir bulanık küme yaklaşımı
Selection of university campus sites at the city-scale: A fuzyy set approach
  1. Tez No: 149888
  2. Yazar: SERKAN PALABIYIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET KENT ÖLÇEĞİNDE ÜNİVERSİTE KAMPUS ARAZİLERİNİN SEÇİMh BİR BULANIK KÜME YAKLAŞIK! Serkan PALABIYIK Balıkesir Üniversitesi, Fen Biiimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Serdar KALE) Balıkesir, 2004 Kent ölçeğinde üniversite kampus arazileri seçimi en güç karar verme süreçlerinden biridir. Bu karar verme süreci büyük miktarda eksik ve kesin oîmayan bilgi içermektedir. Sunulan bu çalışmada bu güç karar verme süreci ele alınmıştır. Çalışma kapsamında ilk aşamada kent ölçeğinde üniversite arazileri seçimi için basit fakat güçlü bir model sunulmuştur, önerilen bu model üç ana kavramın sentezi üzerine inşa edilmiştir. Bu üç ana kavram çok ölçütlü karar verme, analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ve bulanık sentetik değerlendirmedir, önerilen model karar verme sürecinde eksik ve kesin olmayan bilginin değerlendirilmesi için kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışma kapsamında önerilen modelin etkinliği sayısal bir örnek ile gösterilmiştir. Bu çalışma ile bulanık küme yaklaşımının mimarlık meslek pratiğinde de kullanılabileceğini gösterilmiştir. Son bölümde ise önerilen modelin geliştirilmesine ilişkin gelecekte yapılabilecek çalışmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Seçim/ kampus arazisi seçimi/ bulanık mantık/ bulanık sentetik değerlendirme ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SELECTION OF UNIVERSITY CAfVIPUS SITES AT THE CITY-SCALE: A FUZZY SET APPROACH Serkan PALABIYIK Balıkesir University, Institute of Science, Department of Architecture (RflSc. Thesis / Supervisor: Asst. Prof. Dr. Serdar KALE) Balıkesir, 2004 Selection of university campus sites at the city-scale is one of the most challenging tasks for decision makers. It involves significant amount of incomplete and imprecise information. The study presented herein addresses this challenging task. It presents a simple but a powerful approach for selection of university campus sites at the city-scale. The proposed model builds on a synthesis of three concepts: multi-criteria decision making, analytic hierarchy process (AHP), and fuzzy synthetic evaluation. It provides a comprehensive method for dealing with incomplete and imprecise information to support the whole decision making process. A numerical example is included to demonstrate the effectiveness of the proposed model. The study presented herein suggests that use of fuzzy logic can be extended to the architectural design practice. It concludes by presenting some concluding remarks and suggestions for future studies. KEYWORDS: Selection/ campus site/ fuzzy m