Uluabat gölü Cladocera ve Copepoda (Crustacea) türlerinin tespiti ve mevsimsel dağılımlarının belirlenmesi
The determination and seasonal changes of Cladocera and Copepoda (Crustacea) species of the lake Uluabat
- Tez No: 149903
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜPHAN KARAYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET ULUABAT GÖLÜ CLADOCERA VE COPEPODA (CRUSTACEA) TÜRLERİNİN TESPİTİ VE MEVSİMSEL DAĞILIMLARININ BELİRLENMESİ Alp ALPER Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç Dr. Süphan KARAYTÜĞ) Balıkesir, 2004 Bu çalışmada, Uluabat Gölü'nde bulunan kopepod ve kladoser türlerini ve mevsimsel populasyon yoğunluklarım belirlemek amacıyla Aralık 2001 - Kasım 2002 tarihleri arasında aylık dönemlerde, belirlenen 6 istasyondan horizontal olarak zooplankton örneklemeleri yapılmıştır. Ayrıca gölde yaşayan kladoser ve kopepod türlerinin tam olarak açığa çıkarılması amacıyla göl kenarındaki sazlıklardan da örnekler alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda gölde; Copepoda'ya ait 13 (Acanthodiaptomus denticornis, Acanthocyclops robustus, Eucyclops serrulatus, Megacyclops gigas, Megacyclops viridis, Macrocyclops albidus, Paracyclops fimbriatus, Mesocyclops leuckartii, Diacyclops bicuspidatus, Nitocra hibernica, Canthocamptus staphylinus, Limnocletodes behningi, Onychocamptus mohammed), Cladocera'ya ait 10 tür {Simocephalus vetulus, Graptoleberis testidunaria, Hyocryptus agilis, Pleuroxus aduncus, Bosmina cornuta, Bosmina longirostris, Cercopagis pengoi, Diaphanosoma brachyrum, Chydorus sphaericus, Macrothrix laticornis) olmak üzere toplam 23 tür bulunmuştur. Simocephalus vetulus, Graptoleberis testidunaria, Ilyocryptus agilis, Pleuroxus aduncus, Megacyclops viridis, M. gigas, Diacyclops bicuspidatus, Paracyclops fimbriatus, Macrocyclops albidus, Acanthodiaptomus denticornis, Limnocletodes behningi, Nitocra hibernica, Onychocamptus mohammed, Canthocamptus staphylinus türleri Uluabat Gölü için yeni kayıttır. M. gigas türü ise Türkiye için yeni kayıttır. İstilacı ve predator bir kladoser türü olan Cercopagis pengoi'nin yayılışı, Uluabat Gölü'ne taşınım yolları ve göl ekosisteminde yaratacağı olası değişimler tartışıldı. ANAHTAR KELİMELER : Zooplankton, Crustacea, Copepoda, Cladocera, Uluabat Gölü ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DETERMINATION AND SEASONAL CHANGES OF CLADOCERA AND COPEPODA (CRUSTACEA) SPECIES OF THE LAKE ULUABAT Alp ALPER Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology (MSc Thesis / Supervisor : Assistant Professor Süphan KARAYTU?) Balıkesir - Turkey, 2004 In this study, horizontal zooplankton samplings were made between December 2001 and November 2002 from 6 stations in order to determine Cladocera and Copepoda species and to reveal their seasonal population changes. Moreover, extra samples taken near the edge of lake where the water plants were dominant. The aim of the extra samplings were to reveal total Cladocera and Copepoda fauna of the lake. The examination of the zooplankton samples revealed 13 species of Copepoda (Acanthocyclops robustus, Eucyclops serrulatus, Megacyclops gigas, Macrocyclops albidus, Megacyclops viridis, Paracyclops fimbriatus, Mesocyclops leuckartii, Diacyclops bicuspidatus, Nitocra hibernica, Canthocamptus staphylinus, Limnocletodes behningi, Onychocamptus mohammed, Acanthodiaptomus denticornis) and 10 species of Cladocera {Simocephalus vetulus, Graptoleberis testidunaria, Ilyocryptus agilis, Pleuroxus aduncus, Bosmina cornuta, Bosmina longirostris, Cercopagis pengoi, Diaphanosoma brachyrum, Chydorus sphaericus, Macrothrix laticornis). It was determinated that Simocephalus vetulus, Graptoleberis testidunaria, Ilyocryptus agilis, Pleuroxus aduncus, Megacyclops viridis, M. gigas, Diacyclops bicuspidatus, Paracyclops fimbriatus, Macrocyclops albidus, Acanthodiaptomus denticornis, Limnocletodes behningi, Nitocra hibernica, Onychocamptus mohammed, Canthocamptus staphylinus were new records for the Lake Uluabat. M. gigas is new record for Turkey. The distribution of invader and predator species Cercopagis pengoi, its possible introduction agents to the Lake Uluabat and its potential effects to the lake ecosystem were also discussed. KEY WORDS : Zooplankton, Crustacea, Copepoda, Cladocera, Lake Uluabat m