Developing a library for computer graphics application based on Direct X functions
Direct X fonksiyonları kullanılarak bilgisayar grafikleri için yeni libraryler hazırlamak
- Tez No: 150010
- Danışmanlar: DR. YUSUF ZİYA UMUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
oz DEVELOPING A LIBRARY FOR COMPUTER GRAPHICS APPLICATION BASED ON DIRECTX FUNCTIONS Rajesh-R. M.Sc, Department of Computer Engineering Supervisor: Yusuf Ziya Umul Eylül 2004, 56 pages. Bilgisayar grafiklerinin herün artan ihtiyaçları için uygun ve güçlü kütüphaneler gereklidir. Bulunan kütüphaneleri genel ve hata ihtimalleri düşünülerek yapılmıştır. Bu projede amacım bu sistemleri kolaylaştırmak ve bir bilgisayar fonksiyonları içeren shell oluşturmak. Bu fonksiyonlar genel İhtimallere değinir ve onların kullanılmasını engeller. Bu projede“üç boyudu çevre içinde hareket etme”,“oto yapısı üretimi”,“aydınlatma”, ve“yapı kamımı”üretilmiştir. Bu kütüphaneler el ile kod yazmasan kolaylaştırır ve kesinlik verir. Debugging process kolaylaştırır. OpenGL' deki bir çok noktalat tekrar gözden geçirilip düzeltildi Hatalar ve gereksiz fonksiyonlar düzeltfldL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPING A LIBRARY FOR COMPUTER GRAPHICS APPLICATION BASED ON DIRECTX FUNCTIONS Rajesh. R. M.Sc, Department of Computer Engineering Supervisor: Yusuf Ziya Umul September 2004, 56 pages. The growing need for computer graphics applications demands flexible and powerful libraries. However, the available libraries are not easy - to - use software systems. The main reason is that these systems have been developed for general applications and a large number of different cases including error cases have been dealt with. My aim in this project is simplifying the use of these systems by developing a shell, which includes some library functions. These functions deal with the general cases and eliminate the need for considering them in the developed programs. IllSome libraries were developed for“Moving in a 3D environment”,“Auto texture generation”,“Illumination”and“Texture blending”. These libraries should reduce the strenuous manual coding and give accuracy and simplicity in debugging. Many untouched parts of OpenGL were revised and many undesired functionality were corrected. IV