Süt sığırlarında farklı süt verim seviyesindeki sürülerde süt verimine ait bazı genotipik ve fenotipik parametreler
Some genotypic and phenotypic parameters of milk yield according to herd average yield in dairy cattle
- Tez No: 150036
- Danışmanlar: PROF.DR. NUMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜT SIĞIRLARINDA FARKLI SÜT VERİM SEVİYESİNDEKİ SÜRÜLERDE SÜT VERİMİNE AİT BAZI GENOTİPİK VE FENOTİPÎK PARAMETRELER Gülhan ERDOĞDU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Numan AKMAN Farklı süt verim seviyelerinin kalıtım derecesi üzerine etkisinin araştırıldığı bu çalışmada, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği veri tabanında bulunan Siyah Alaca ırkı 6791 baş ineğin soy bilgileri ve 1994-2002 yılları arasında başlamış ilk laktasyon 305 gün süt verim kayıtlan kullanılmıştır. Sürüler farklı ölçütler kullanılarak iki (düşük, yüksek) ve üç (düşük, orta, yüksek) gruba ayrılmış ve her bir grupta varyans unsurları tahmin edilmiştir. İki grup oluşturulduğunda kalıtım dereceleri düşük grupta 0.0330-0.4067, yüksek grupta 0.2182-0.4244 arasında tahmin edilmiştir. Üç grup oluşturulduğunda ise düşük, orta ve yüksek gruplar için aynı değerler sırasıyla 0.091- 0.2127, 0.0091-0.6530 ve 0.1255-0.4244 arasında değişmektedir. Farklı verim seviyelerinde ortak olan babaların damızlık değerleri arasındaki sıralama korelasyonlarının -0.242-0.210, bu babaların her verim seviyesi ve tüm verilerden hesaplanan damızlık değerleri arasındaki sıralama korelasyonlarının da 0.271-0.667 arasında değiştiği bulunmuştur. Sonuç olarak; kalıtım derecesi sürü verim seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle damızlık değeri tahminlerinde verim seviyesinin bir faktör olarak dikkate alınması uygun olacaktır. 2004, 42 sayfa Anahtar Kelimeler : Süt sığın, verim seviyesi, varyans unsurlan, kalıtım derecesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOME GENOTYPIC AND PHENOTYPIC PARAMETERS OF MILK YIELD ACCOORDING TO HERD AVERAGE YIELD IN DAIRY CATTLE Gülhan ERDO?DU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Numan AKMAN This study has been carried out to investigate the effect of herd production level on heritability of milk yield of Holstein cattle registered at the data base of the Turkish Holstein Breeder's Association. The data set used in this study consisted of first lactation milk records from 6791 cows calved between 1994-2002. The herds were split into two (low, high) and three (low, medium, high) groups on the basis of the average milk yield using different criteria and estimated variance components in each group. Heritability was 0.4744 for unsplit data. When herds were split into two groups, estimates of heritability ranged from 0.0330 to 0.4067 at the low group and 0.2182 to 0.4244 at the high group. When herds were split into three groups, estimates of heritability ranged from 0.0091 to 0.2127, 0.0091 to 0.6530 and 0.1255 to 0.4244 al the low, medium and high groups, respectively. Breeding values of the bulls which have progeny on production levels were estimated and the rank correlations between these values were calculated in a range 0.242-0.210, separately, the rank correlations between these and breeding values which were estimated from unsplit data were found as 0.271-0.667. These results indicate that heritability varies according to herd production level. Therefore herd production level should be considered as a factor in genetic evaluations. 2004, 42 pages Key Words : Dairy cattle, production level, variance components, heritability