Doğrusal olmayan dinamik matris kontrolün bir nötralizasyon prosesine uygulanması
Application of nonlinear dynamic matrix control to a neutralization process
  1. Tez No: 150052
  2. Yazar: AHMET ÜLSER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOĞRUSAL OLMAYAN DİNAMİK MATRİS KONTROLÜN BİR NÖTRALİZASYON PROSESİNE UYGULANMASI Ahmet ÜSER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gülay ÖZKAN Bu çalışmada C^C03-sülfürik asit nötralizasyonunda CaC03'ün çözünme hızının maksimum olduğu optimum işletim şartlarında pH kontrolü sürekli karıştırmak bir tankta gerçeMeştirilrniştir. Reaktördeki çözeltinin pH'ı doğrusal ve doğrusal olmayan dinamik matris kontrol algoritması ve on-line bilgisayar kontrol sistemi kullanılarak kontrol edilmiştir. Doğrusal dinamik matris kontrol algoritması için basamak etki modeli kullanılmıştır. Bunun için ayar değişkenine birim basamak etki verilmiş ve pH değişimi on-line olarak elde edilmiştir. Doğrusal olmayan dinamik matris kontrol algoritmasında ise yukarıdaki modele ilave olarak doğrusal olmayan NARMAX model geliştirilmiştir. Bunun için sistem açık hatta iken ayarlanabilen değişken olarak seçilen sistem girdisine Sahte Rastgele Ardışık Sinyal verilmiş, girdi ve çıktı verileri on-line olarak elde eciilmiştir. Bu verilerden yararlanarak NARMAX model parametreleri doğrusal olmayan regrasyonla belirlenmiştir. Geliştirilen DMC ve NLDMC algoritması nötralizasyon prosesine uygulanmış ve algoritmaların başarısı İSE ve IAE değerlerine göre test edilmiştir. 2004,54 sayfa ANAHTAR KELİMELER: pH kontrol, nötralizasyon, Dinamik matris kontrol, Model öngörmeli kontrol
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPLICATION OF NONLINEER DYNAMIC MATRIX CONTROL TO A NEUTRALIZATION PROCESS Ahmet USER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Doç. Dr. Gülay ÖZKAN In this work, a pH control of CaC03-sulfuric acid neutralization process was realized in a stirred continuous reactor at the optimum operation conditions in which the solubility of CaCOs is maximum. The pH of the solution was controlled with using linear and nonlinear dynamic matrix control algorithm with on-line computer control system in the reactor. A step response model was used for the dynamic matrix control. For this purpose a unit step effect was given to the manipulated variable and the changes of pH value were get on-line. In the nonlinear dynamic matrix control NARMAX model was developed as an addition to above model. For this when the system was in open loop the PRBS were given to the manipulated variable and input and output values were obtained on-line. Using these values, NARMAX model parameters were obtained with nonlinear regression. Developed DMC and NLDMC algorithm were applied to the neutralization process and success of algorithms were tested according to ISE and IAE values. 2004,54 sayfa KEY WORDS: pH control, neutralization, Dynamic matrix control, Model predictive control