Asenkron motorun kayma mod algılayıcısız hız kontrolü
Speed control of asynchronous machines with sliding mode without sensor
- Tez No: 150145
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANİFİ GÜLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASENKRON MOTORUN KAYMA MOD ALGILA YICISIZ HIZ KONTROLÜ Korhan KAYIŞLI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Anabilim Dalı Sayfa : 60; 2004 Elektrik sürücülerinin modern endüstriyel uygulamaları özellikle hız ve konum kontrolü içeren uygulamalar, sürücü düzeneğinin istenen referansa çok hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermesini gerektirmektedir. Elektrik makinelerinin manyetik zaman sabitinin çok büyük olması yük momentindeki değişiklerin makinedeki manyetik alanı etkilememesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada kontrol girişleri hata dinamiğinin, durum vektörünü herhangi bir başlangıç değerinden kayma yüzeyine ulaştırdığı ve kayma yüzeyine ulaştıktan sonra hata vektörünün orijine yakınsadığı gösterilmiştir. Kayma mod kontrol özellikle doğrusal olmayan sistemlere uygulanmaktadır. Bu kontrol yöntemindeki temel amaç, hatayı anahtarlama yüzeyi veya kayma yüzeyine itmek ve bu yüzeyde tutmaktır. Bu durumda sistem kayma modundadır ve dış bozuculardan veya modelleme hatalarından etkilenmez. Asenkron motorların algılayıcısız hız kontrol yöntemleri araştırılmıştır ve bu yöntemlerin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Asenkron motorların algılayıcısız hız denetimini gerçekleştiren simulasyon programları geliştirilmiştir. Deneysel çalışma için gerekli donanıma sahip olmadığımızdan ve maliyeti yüksek olduğundan simulasyon çalışmalarına ağırlık verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Asenkron Motor Hız Kontrolü, Algılayıcısız Hız Kontrolü, Kayma Mod Kontrol, Kayma Mod Hız Gözetleyici VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS SPEED CONTROL OF ASYNCHRONOUS MACHINES WITH SLIDING MODE WITHOUT SENSOR Korhan KAYIŞLI Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical Education 2003, Page: 60. The modern industrial applications of the electrical driver, especially the applications including the control of speed and position have required the driving mechanism gives response quickly and correctly for the desired reference value. That the magnetic time constant of the electrical machines are very big, has required the variations in the load moment effect the magnetic field in the machine. In this study, it has been shown that the fault dynamics of the control inputs have been reached the state space from any point value to sliding surface and after reaching sliding surface, the fault space converges to the origin. The sliding mode control especially is applied to nonlinear systems. The main objective in this control method is to push the fault to switching or sliding surface and to hold in this surface. Then the system is sliding mode and don't be effected disturbations or the modeling fault. The methods of the speed sensorless control of the induction machines have been investigated and the advantages and disadvantages of these methods have been demonstrated. Then the simulation programs which perform the speed sensorless control of the induction machines have been enhanced. Only simulations have been performed because we have not hardware which necessitate for experimental applications and its cost is more expensive. Keywords : Asynchronous Machine, speed control, speed sensorless control, sliding mod Control, sliding mode speed observer IX