Yersel fotogrametrik kamera kalibrasyon alanı tesisi ve ölçmesi
A construction of camera calibration field for close range photogrammetric camera calibration
  1. Tez No: 150241
  2. Yazar: CUMHUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHADIR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV ÖZET Yakın resim uygulamalarında fotogrametrik tekniklerin doğru uygulaması için mercek içinden geçen ışık demetinin geometri bilgisi gereklidir. Yakın resim fotogrametrisinde birkaç değişik yolla yapılabilen kamera kalibrasyonunda metrik ve metrik olmayan dijital fotoğraf makineleriyle analog fotoğraf makinelerinde kalibrasyon alanına ihtiyaç duyulur. Yakın mesafe kamera kalibrasyonu alanında, iç yöneltme parametrelerini ilgilendiren kamera kalibrasyon doğruluğu kalibrasyon alanındaki koordinatların doğruluğuyla alakalıdır. Kalibrasyon alanının geometrisi, mercek distorsiyonlannın analiz metodu ve kalibrasyon hassasiyetiyle de ilgilidir. Bu çalışmada, kalibrasyon alanı 112 kontrol noktasına sahip çapı 150 cm. olan bir uydu antenine kurulmuştur. Kalibrasyon alanı üzerindeki noktaların ölçüm işleri jeodezik yöntemlerle Wild T3 teodeliti kullanılarak hassas bir şekilde 5 seri olarak yatay ve düşey doğrultuların ölçülmesiyle gerçekleştirilmiştir. Alan. üzerindeki noktaların koordinatları iki farklı istasyon noktasından üçgen dengelemesiyle hesaplanarak belirtilmiştir. Alet boyu ve dış merkezlik hatası kalibrasyon alanının tesis edildiği odanın duvarı üzerine farklı doğrultularda işaretlenmiş yükseklikleri bilinen kontrol noktalan yardımıyla elemine edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A knowledge of the geometry of the bundle of light rays which pass through a lens is essential for the accurate application of photogrammetric techniques in close range situations. In close range photogrammetry, camera calibration which have several techniques needs to calibration field for close range camera calibration process about metric or non-metric digital and analog cameras. In the construction of the camera calibration field for close range photogrammetric camera calibration, the accuracy of the camera calibration which are involved inner orientation parameters (xo,yo,c) is related to the accuracy of the coordinates on the calibration field. The geometry of the calibration field is also related to calibration precision and method for analyzing distortions of lenses. In this study, calibration field have been constructed with satellite antenna (150 cm. diameter) which is included 112 control points. The measurement of these control points which are on the calibration field have been done with the geodesic method with T3 Wild theodolite from two station points in horizontal and vertical direction within five sets precisely. The coordinates of the points which are on the field have been calculated with resection from two stations with triangular adjustment for X, Y and Z directions. The instrument height and station centre errors have been eliminated with control points which has different directions in the room and also additional height measurements of the control points which have been signalised on the walls.