Tarımda sulamanın üretim yapısı, girdi kullanımı ve ekonomik faaliyet sonuçları üzerine etkileri
The Impacts of the irrigation on cropping pattern, production technology, input demand and farm incame in agriculture
  1. Tez No: 1503
  2. Yazar: FATMA DOĞRUEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
öz Çalışmanın amacı Aşağı Seyhan Sulama Projesi' nin üretim teknolojisi, girdi talebi, üretim düzeyi ve üretim deseni üze rindeki etkisini incelemektir. İstatistik tekniklerinin yoğunt kullanımına ek olarak, dual teori çerçevesinde ikame esnekliği, girdi talebi ve ölçek ekonomisini bir arada tanımlayan non- homothetic; translog maliyet fonksiyonu kullanılmıştır. Yatay kesit verilerle yapılan, parametre tahminlerinden gidere*., sula manın tarım politikası tartışmalarında temel hareket noktaları olan üretim teknolojisi ve üretici davranışları üzerinde belirgin bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT The purpose of the study is ta analyse the effects of Lower Seyhan Projeot on productibn technology, Input demand, output level and orapping pattern. in addiltlon ta extensive us e af statistical techniqu.es, non-hounathetic translog coş t funa^tion.' along with duality theory is employed vrhiciı identifies simultaneously substitution elasticities, input demands and scale economies. On the basis of the parameter estimations using cross section data, öne may conclude that the irrigation has signifioant effeats on the production technology and the producer behaviours whioh are the key element in the agricul- tural policy considerations.