Perde-çerçeve sistemlerinin statik ve deprem hesabı için bir paket program
- Tez No: 1502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ill az Bu çalışmamn arnacı, perde - çerçeve si stem" 1 erini n deprem anal i zi m gerçek! eşti ren mevcut bi 1 9i - sayar programım geliştirerek, genel amaçlı bir paket program oluşturmaktır. Bu paket program statik analiz, deprem analizi ve serbest titreşim analizi yapabil - rnektedi r. Ayrıca elastik zemine oturan yapı çerçevele rinin çözümü, bağ kirişlerinin rijit kısımlarının a- zal ti labi Irnesi ve redörlü mesnetli sistemler ile dep rem analizinde farklı sönüm oranları gözönüne alına bilmektedir. Böylece geliştirilen paket program kulla nılarak yukarıda belirtilen konularda araştırma ve de neme olanağı sağlanarak 7 gerçeğe daha yakın sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
tr ABSTRACT The objective of this study is to develop a computer program in order to obtaion a general- purpose software package for the earthquake analysis of thus shear wall - frame systems. This package is capable of doing statical analysis ? earthquake analysis and free vibration analysis. Further more, solution to str- uctral frames on elastic foundations, reduction of the rigid zones of link beams.» solution to elas- t-ically supported systems and different damping coef ficients in earthquake analysis can be performed as well. Thus, using this software package it has been possible to search and make trials on the above - mentioned subjects and results close to the values have been obtained.