Psikiyatri hastanelerinde çalışan hemşirelik personelinin aktivitelerinin incelenmesi
- Tez No: 150318
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 49 - ÖZET Bu çalışma üç değişik psikiyatri hastanesinde akıl hastalarına bakım veren hemşirelik personelinin yaptıkları akt ivitelerin sıklık ve biçimlerini saptıyarak psikiyatri hemşirelerinin rollerinin belirlenmesinde yardımcı olmak ama cı ile yapılmıştır. Ayrıca hastanın gereksinimlerini karşılamak üzere hem şirelik personeli tarafından yapılan akt ivitelerin yapısı ve nicel kapsamı konusunda bilgi elde edilmiştir. Araştırma için İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Kli niği, Sağlık, Sosyal Yardım Bakanlığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Sosyal Sigortalar Kurumu Erenköy Psikiyatri Hastanelerinde çalışan 55 hemşirelik personeline beş gün süre ile her gün 08.00-16.00 saatleri arasında kontrol listeleri do ldurtturulmuş ve gözlem yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre hemşirelik personelinin % 38.3'ünde yetersiz bir temel eğitsel hazırlık saptanırken, % 62'sinde de psiki yatri hemşireliğine karşı ilgisizlik bulunmuştur. Servis Yönetimi ile ilgili akt iviteleri, Eğitsel Akti- viteler, Temizlik ve Düzenle ilgili akt ivitelerde hemşirelik personeli arasında anlamlı istatistiksel sonuçlar ortaya çı karken, Hemşirelik Bakımı ile ilgili akt ivitelerde anlamlı olmayan bulgular saptanmıştır. Bu durum hemşirelik persone-50 - linde rol karmaşası bulunduğunu ortaya koymaktadır. İstatis tiksel değerlendirme“küçük serilerde t-testi”hesabı ile ya pılmış t ir. Psikiyatri Hemşireliği personelinin rollerini belirle mek ve daha etkili hemşirelik bakımı verebilmek için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
- 51 SUMMARY The prupose of this study is to determine the role of pscyhiatric nurses in giving nursing care to psychiatric patients, and also the frequency and the type of activities which they perform. In this study nurses working in three different psychiatric hospitals were observed. Also information was obtained on the quality and quantity of nursing activities performed to meet the patients needs. For this investigation Psychiatric Clinic of Istanbul University Faculty of Medicine, Bakırköy Psychiatric Hospital of Ministry of Health and Social Welfare and Erenköy Psychiatric Hospital of Social Security Organisation were used and 55 nurses were observed for 5 days between 08.00 - 16.00 hours and were given control lists to complete. According to the results of the investigation % 38.3 of the nurses showed insufficient basic educational prepara tion and % 62 showed a lack of interest towards psychiatric nurs ing. A statistically significant correlation was found between administration of the services, educational- 52 - activities, matters such as cleaning and order and nursing personnel, where as activities pertaining to nursing care was found non significant. The results show a confusion as to the role of nurses among nursing personnel. For statistical calculations the method of“t-test in small series”was used. In this study various recommendation are made to help to define the roles of psychiatric nursing personnel and to help nurses in giving a more effective nursing care.