Kanserde hücresel bağışıklık-prostaglandin ilişkileri
The relation of prostaglandine to cell-mediated immunity in patients with various carcinoma
  1. Tez No: 150749
  2. Yazar: HASAN GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET, KANSERDE HÜCRESEL BAĞIŞIKLIK-PROSTAGLANDÎN İLÎŞKÎLERÎ Bu çalışma Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma hastanesi ve Erzurum Sigorta hastanesi cerrahi kliniklerinde muhtelif kanserler nedeni ile ameliyat edilen 26 hasta ve PG seviyesini etkile- miyecek nedenlerle ameliyata alınan 10 kontrol vaka üzerinde yapıldı. Her iki grupta da ameliyat öncesi total lökosit, total lenfosit, T ve B lenfosit sayımları,PPD deri testi yapıldı ve ameliyat esnasında alınan tümör dokusuna giren arter ve çıkan ven kanında PGE- B. A. tayinleri ger çekleştirildi. Kanserli hasta grubu lokalize kanserli ve diffüz kanserli, 20-60 yaş ile 60 yaş ve daha yukarısı, kadın ve erkek, GİS kanserli ve diğer sistemlerinde kanseri olanlar olmak üzere alt gruplara ayrıldı. Ortalama T lenfosit sayısı, arter ve ven PGE2 B.A.seviyeleri kan serli hasta grubunda kontrol grubuna göre önemli derecede farklı idi ve bu farklılıklar istatistik anlam ifade etti» Ortalama arter PGE2 B. A «seviyesi diffüz kanserli vaka grubunda lokalize kanserli vaka grubununkinden oldukça yüksek bulundu ve aradaki fark istatistik! olarak çok önemli idi. Yaş, cinsiyet ve kanserli primer olarak tuttuğu sistemler açısın dan bütün parametreler için yapılan istatistiki değerlendirmede önemli farklar bulunamadı. Bulgular literatür verileri ile tartışıldı ve PG lerin kanser patogenez ve progresyonundaki yeri vurgulanmaya çalışıldı. Çalışmamızın sonucunda, kanser tedavisinde PGSÎ ile ilgili daha ileri çalışmaların ya pılması gerektiği bildirildi.
Özet (Çeviri)
S U M M A E Y î TBE RELATION OP PROSTAGLANDIN! TO CELL-MEDIATED IMMtJNlTY IN PATIENTS WETH VARIOUS CARCINOMA Twenty six patients operated on owing to various oaroinoma and 10 control patients operated on due to the conditions ineffective for prostaglandine E levels were included in the study, the both groups of patients“being from our Hospital's Surgical department and from Insuranoe Hospital.In both groups, preoperative total white blood cell count, total lymphocyte count, T and B- lymphocyte oounts,and PPD skin test were obtained, and in blood taken from afferent and efferent vessels of tumor, PGE_ B»A« levels were measured, 2 The group with cancer was subdivided as follows »With localized and diffuse oancer,with ages belove 60 (range 20-60) and above 60, male and femalejwith GTS oancer and oancers localized in other systems» There was a statistically significant difference between twO groups in mean T lymphocyte count and arterial and venous PGE B»A« levels.Mean arterial PGE”B»A» levels were found to be high in patients with diffuse cancer compared to thoses with localized cancer »There wai M> "difference with respect to ages sex, and the systems which cancer involved. Our results were discussed in the high of previous studies, and the role of prostaglandines in cancer pathogenesis and progression's a result, we believed that further studies be done on PGSI for treatment of cancer»