Targeting and activation of antigen specific CD8+ T cells with peptide-major histocompatibility complex I tetramers
Peptit-majör histokompatibilite kompleks I tetramerleri ile antijen spesifik CD8+ T hücrelerin hedeflenmesi ve aktivasyonu
  1. Tez No: 949414
  2. Yazar: ŞAFAK CEREN USLU ŞIVGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE CANPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biotechnology, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
T lymphocytes are key players in immune defense, recognizing tumor or infected cells through T-cell receptors (TCRs) that bind peptide–MHC (pMHC) complexes. However, this interaction is often too weak for effective detection of antigen-specific T cells. To enhance binding avidity, multimeric pMHC molecules are used, but traditional tetramerization strategies may miss TCRs recognizing low-stability yet immunogenic peptides. Moreover, in vivo use is limited by the need to engineer new pMHC constructs for each peptide, posing time and cost challenges. This thesis introduces a modular strategy using sortase-mediated ligation and azide–alkyne click chemistry to generate stable pMHC complexes. An azide group was added to β2-microglobulin near the peptide-binding cleft, and peptides with a poly-glycine spacer and alkyne group were covalently linked. The resulting complexes showed high TCR binding and stability for over three months at 4 °C without free peptide. This system notably stabilized SIINYEKL, a weak MHC binder. Additionally, costimulatory dimeric pMHC constructs were developed using nanobody technology and mammalian expression. While structurally successful, these constructs did not promote expected T cell proliferation. Further optimization is needed. Overall, this work presents a flexible platform for detecting and activating antigen-specific T cells with potential in personalized immunotherapy.
Özet (Çeviri)
T lenfositleri, bağışıklık sisteminin tümörlere ve enfekte hücrelere karşı yanıtında kritik rol oynar. Hedeflerini, T hücre reseptörlerinin (TCR) peptit–MHC (pMHC) komplekslerine bağlanması yoluyla tanırlar. Ancak bu etkileşim genellikle zayıftır ve antijen-spesifik T hücrelerinin etkin şekilde tespit edilmesini engeller. Bu sorunu aşmak için multimerik pMHC yapıları kullanılsa da geleneksel tetramerizasyon yöntemleri düşük stabiliteli ancak immünojenik peptitleri tanıyan TCR'leri kaçırabilir. Ayrıca her peptit için ayrı pMHC üretimi, in vivo uygulamalarda zaman ve maliyet açısından sınırlayıcıdır. Bu tezde, sortaz ligasyonu ve azid–alkin click kimyasıyla stabil ve modüler pMHC kompleksleri geliştirilmiştir. β2-mikroglobuline azid grubu eklenmiş; C-terminalinde alkin içeren peptitlerle kovalent bağlanarak uzun süre dayanıklı yapılar elde edilmiştir. Bu sistemle, MHC'ye zayıf bağlanan SIINYEKL peptidinin sunumu da güçlendirilmiştir. Ayrıca, kostimülatör içeren dimerik pMHC yapıları nanobody teknolojisiyle oluşturulmuştur. Yapılar başarılı şekilde üretildiyse de T hücresi proliferasyonu beklenen düzeye ulaşmamıştır. Bu sistem, antijen-spesifik T hücrelerinin tanımlanması ve hedeflenmesi için yenilikçi bir platform sunmaktadır. CD8+ T hücreleri, özellikle antitümör bağışıklık yanıtlarının oluşumunda konak savunmasında kritik bir rol üstlenmektedir. Etkili bir antitümör immün yanıtın gelişebilmesi için, öncelikle tümör hücrelerinde ekspresse edilen antijenlerin dendritik hücreler tarafından alınarak işlenmesi ve MHC molekülleri üzerinde sunulması, ardından bu dendritik hücrelerin lenfoid organlarda taşıdıkları antijenleri peptit-MHC (pMHC) kompleksi aracılığıyla T lenfositlere sunması ve T hücrelerinin T hücre reseptörleri (TCR) ile bu antijenleri tanıyarak aktive olması, son aşamada ise aktive olan T hücrelerinin tümör mikro çevresine göç ederek tanıdıkları antijene özgü bir immün yanıt oluşturmaları gereklidir (1). İmmünoterapiler, bireyin kendi bağışıklık sistemini destekleyerek veya modifiye ederek kanserle mücadele etmeyi amaçlamakta olup, son yıllarda bu alanda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bununla birlikte, tedaviye verilen yanıtın hastalar arasında değişkenlik göstermesi, zamanla tedaviye karşı direnç gelişimi ve ciddi yan etkilerin ortaya çıkması gibi önemli sorunlar varlığını sürdürmektedir. CD8+ sitotoksik T hücreleri, antitümör immün yanıtın temel efektör hücreleri olmaları nedeniyle immünoterapi yaklaşımlarında öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmektedir. Sitotoksik T hücre yanıtını desteklemeye yönelik immün kontrol noktası inhibitörleri, çeşitli kanser türlerinde umut verici sonuçlar elde etmiş olmakla birlikte (2–5), bu ajanların tümör-spesifik T hücrelerin yanı sıra sağlıklı dokulardaki T hücreleri üzerinde de etkili olması ciddi advers etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilmektedir (6). Tümör hücrelerinde B7/CTLA-4 ve PD-1/PD-L1 gibi immün kontrol noktası moleküllerinin aşırı ekspresyonu, T hücre yanıtını baskılayarak antitümör bağışıklığın etkinliğini azaltmaktadır. İmmün kontrol noktası inhibitörleri bu reseptör-ligand etkileşimlerini engelleyerek T hücrelerinin efektör fonksiyonlarını artırmakta ve antitümör immün yanıtı güçlendirmektedir. Ancak ideal bir yaklaşım, yalnızca tümör antijenine özgü sitotoksik T hücrelerini hedefleyip aktive eden sistemlerin geliştirilmesiyle sağlanabilir. Altman ve arkadaşları tarafından 1996 yılında geliştirilen pMHC tetramer teknolojisi, antijen-spesifik T hücrelerinin doğrudan tespit edilmesine olanak sağlamıştır (7). UV ışığı veya sıcaklık değişimine duyarlı peptit değişim teknolojileri kullanılarak geniş pMHC kütüphanelerinin oluşturulması mümkün hale gelmiştir (7–10). Yine de bu teknolojiler yüksek stabiliteye sahip peptitlere gereksinim duymakta olup, düşük stabiliteli peptitlerin kullanımında ciddi sınırlamalar mevcuttur (11). Son yıllarda, disülfid köprüsü ile stabilize edilmiş MHC-I molekülleri ve DNA barkodlu pMHC tetramer teknolojileri gibi önemli ilerlemeler kaydedilmiştir (12). Yapılan çalışmalar, immünojenik peptitlerin MHC oluklarında daha yüksek stabilite gösterdiğini ortaya koymuş (17), ancak immünojenik peptitler arasında da geniş bir stabilite aralığının bulunduğu belirlenmiştir (18,19). Bu nedenle, düşük stabiliteli immünojenik pMHC komplekslerini tanıyabilmek amacıyla peptitlerin MHC içerisindeki stabilitesinin artırılması kritik bir gereklilik haline gelmiştir. Bu amaçla, peptid-β2m-HLA tek zincirli trimer proteinleri ve β2m ile füzyon peptitleri gibi yapılar geliştirilmiştir (13–15,20,21). Ancak bu yöntemlerin her bir peptit için ayrı genetik modifikasyon gerektirmesi, uygulamada ciddi bir dezavantaj oluşturmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu sınırlamaları aşmak amacıyla pMHC molekülünün stabilitesini artırmaya yönelik yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu kapsamda, peptitin β2m'nin N-terminaline klik kimyasal tepkimesi aracılığıyla bağlanmasının, peptitin oluk dışına çıktığında yeniden MHC oluğuna girişini kolaylaştıracağı hipotezi oluşturulmuştur. Sortaz teknolojisi kullanılarak β2m'nin N-terminaline azid grubu, peptitin C-terminaline ise çoklu glisin bağlantılı alkin grubu eklenmiş ve gerçekleştirilen azid-alkin klik reaksiyonu sayesinde peptit MHC molekülüne sabitlenmiştir (22,23). Böylece, klasik pMHC-TCR etkileşimlerinden farklı olarak, peptitin yeniden MHC oluğuna girişinde çözeltideki serbest peptit konsantrasyonuna bağımlılık ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca, farklı antijenler ve modülatör molekülleri birleştirerek antijen-spesifik CD8+ T hücrelerini in vivo hedefleyip aktive etmeye yönelik esnek bir platform geliştirilmiştir. Bu platform, TCR'yi hedefleyen pMHC molekülü, T hücrelerinde aktivasyonu sağlayacak modülatör bölge (örneğin IL-2 veya 41BB gibi moleküller) ve pMHC ağır zincirine eklenen 6E etiketi ile VHH05-CH3-modülatör dimeri arasında köprü kuran sistem olmak üzere üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bu yaklaşım, her yeni peptit antijeni için ayrı bir genetik modifikasyon gerektirmediği için geniş bir TCR çeşitliliğini hedefleme potansiyeline sahiptir. MHC, T lenfositlerinin antijeni tanırken bağlandığı molekülleri kodlayan, birbirine yakın gen lokuslarından oluşan bir gruptur. 20. yüzyılın başlarında Loeb ve Tyzzer'in fareler üzerinde yaptığı çalışmalar, tümör gelişimine karşı direncin birkaç baskın gen tarafından kontrol edildiğini göstermiştir. Singenik farelere yapılan tümör nakilleri başarılı olurken, allojenik farelerde reddedilmiştir. Çiftleştirme deneyleri, tümör direncinde en az 15 genin rol oynadığını ortaya koymuştur (24). 1936'da Gorer, fare eritrositlerinde farklı in-bred suşlar arasında değişiklik gösteren antijenik yapılar (Antijen II) bulunduğunu ve bu yapıların tümör nakil reddiyle ilişkili olduğunu göstermiştir (25). 1944'te Medawar, doku nakli reddinin tümörlere özgü olmadığını, normal dokular için de geçerli olduğunu göstermiş ve bu çalışmasıyla 1960 yılında Nobel Ödülü almıştır (26). 1948'de Gorer, Lyman ve George Snell; Antijen II'nin tümör nakil reddinde anahtar rol oynadığını ve bu antijenin genetik olarak H-2 lokusu ile kontrol edildiğini ortaya koymuştur (27). Snell, H-2 geninin majör doku uygunluk antijen sistemi olarak tanımlanmasına öncülük etmiştir. Ayrıca majör (H-2 gibi) ve minör (daha zayıf bağışıklık yanıtı oluşturan) doku uygunluk genlerini ayırmıştır (24). İnsanlarda ilk MHC antijeni 1958 yılında Jean Dausset tarafından keşfedilmiş ve başlangıçta“MAC”olarak adlandırılmıştır; daha sonra bu antijen HLA-A2 olarak isimlendirilmiştir (28). Aynı yıl, Rose Payne (29) ve Jon van Rood (30), hamile kadınların serumlarında anti-lökosit antikorlarının varlığını raporlamışlardır. 1960'lı yıllarda Baruj Benacerraf ve Hugh McDevitt, MHC genlerinin sadece antijen tanımaktan sorumlu olmadığını, aynı zamanda bağışıklık yanıtlarının düzenlenmesinde de görev aldığını göstermiştir (31,32). Bu keşifler sonucunda Baruj Benacerraf, Jean Dausset ve George D. Snell 1980 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'ne layık görülmüştür (33). 1974 yılında Peter Doherty ve Rolf Zinkernagel, viral enfekte hücrelerin CD8+ T hücreleri tarafından tanınmasında MHC sınıf I moleküllerinin kritik rolünü keşfetmiş ve“MHC kısıtlaması”kavramını ileri sürmüşlerdir (34,35). Bu buluşları onlara 1996 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazandırmıştır (36). MHC gen bölgesi, iki ana polimorfik gen sınıfı (sınıf I ve sınıf II MHC genleri) ve birkaç non-polimorfik gen içermektedir. Bu sınıf I ve sınıf II MHC genleri, memeli genomları içinde en yüksek polimorfizme sahip dizilerdir. Her birey, MHC genlerini her iki ebeveynden kodominant olarak ifade eder (37). Farelerde MHC gen bölgesi, yaklaşık 2000 kilo baz DNA içermekte ve 17. kromozom üzerinde yer almaktadır. Üç adet sınıf I MHC geni (H-2K, H-2D ve H-2L) bulunmakta olup, sırasıyla K, D ve L isimli üç farklı MHC sınıf I proteini kodlarlar. İki adet sınıf II MHC geni (I-A ve I-E) vardır ve bu genler I-A ve I-E isimli MHC sınıf II proteinlerini kodlamaktadır. Fare MHC alelleri, keşfedildikleri fare soyuna göre küçük harflerle gösterilir (örneğin, H-2b, H-2k gibi) (1). İnsanlarda MHC gen bölgesi, 6. kromozomun kısa kolunda (6p21.3) yer almakta olup yaklaşık 3,8 milyon baz çifti (Mb) DNA içermektedir (38). Bu bölge, insan genomundaki en yoğun gen bölgelerinden biridir ve 158 protein kodlayan gen ile 86 fonksiyonu bilinmeyen psödo gen içermektedir (39). İnsan MHC bölgesi üç ana bölüme ayrılmıştır: sınıf I, sınıf II ve sınıf III bölgeleri. Sınıf I bölgesi, üç klasik insan MHC sınıf I genini (HLA-A, HLA-B ve HLA-C) içerir ve bu genler sırasıyla kendi isimlerini taşıyan proteinleri kodlar. Ayrıca sınıf I ilişkili genler (MICA, MICB), klasik olmayan sınıf I genler (HLA-E, HLA-F, HLA-G) ve dört psödo gen (HLA-H, HLA-K, HLA-J, HLA-L) de burada bulunur. İnsan sınıf II bölgesinde HLA-DP, HLA-DQ ve HLA-DR genleri yer almakta olup, bu genler hem α hem β zincirlerini kodlayan alt genler içerir. Örneğin, HLA-DP geninin DPA1 ve DPB1 alt genleri bulunur. Benzer şekilde HLA-DQ ve HLA-DR genleri de α ve β alt birimleri tarafından ifade edilir. Sınıf II bölgesi ayrıca DM, DO, TAP ve LMP gibi antijen sunumuna katılan genleri de içerir. Sınıf III bölgesi ise sınıf I ve II bölgeleri arasında yer almakta olup kompleman bileşenleri, lenfotoksin α ve β, tümör nekroz faktörü (TNF), ısı şok proteinleri (HSP), NFKB, NOTCH4 ve 21-hidroksilaz (CYP21) gibi hem immün hem de immün dışı proteinleri kodlayan genleri içerir (38). Sınıf I ve sınıf II MHC molekülleri, antijen sunumunda kritik rol oynayan karakteristik yapısal özelliklere sahiptir. Her iki molekül tipi de iki polipeptit zincirinden oluşur ve bir peptit bağlayıcı oluk, immün globülin (Ig) benzeri bölgeler, transmembran ve sitoplazmik bölgeler içerir (40). Sınıf I moleküller, 44–47 kDa ağırlığında polimorfik bir α zinciri ve 12 kDa ağırlığında non-polimorfik bir β2-mikroglobulin zincirinden oluşur. Peptit bağlayıcı oluk α1 ve α2 segmentleri tarafından oluşturulmakta, α3 bölgesi ve β2-mikroglobulin ise CD8 koreseptörü ile etkileşim bölgesini meydana getirmektedir (40). Peptit bağlayıcı oluk kapalı uçlara sahiptir ve 8–11 amino asit uzunluğunda peptitler bağlanabilir (38). Sınıf I MHC molekülleri tüm çekirdekli hücrelerde ve trombositlerde eksprese edilir, eritrositlerde ise ekspresyon minimaldir. CD8+ sitotoksik T hücrelerinin enfekte veya tümörleşmiş hücreleri tanıması bu moleküller aracılığıyla gerçekleşir (37). Sınıf I ekspresyonu IFN-α, IFN-β, IFN-γ ve GM-CSF gibi sitokinlerle artırılabilir (38). Sınıf II moleküller, 32–34 kDa ağırlığında bir α zinciri ve 29–32 kDa ağırlığında bir β zincirinden oluşur. Peptit bağlayıcı oluk α1 ve β1 bölgeleri tarafından oluşturulur. Sınıf II moleküllerde peptit bağlayıcı oluğun uçları açık olduğundan, daha uzun (10–30 amino asit) peptitler bağlanabilir (37). CD4 koreseptörü ile bağlanmayı sağlayan alan, α2 ve β2 segmentleri tarafından oluşturulmaktadır (37). Sınıf II MHC molekülleri başlıca dendritik hücreler, makrofajlar, B lenfositler ve timik epitel hücrelerinde eksprese edilir. Bu yapıların görevi, CD4+ T hücrelerini aktive ederek yardımcı işlevleri yürütmektir. MHC moleküllerinin polimorfik amino asit kalıntıları peptit bağlayıcı oluğun içinde veya yakınında yer alır ve bu sayede farklı antijenlerin bağlanmasına olanak tanır. Ig-benzeri alanlar, T hücresi koreseptörlerinin (CD4 veya CD8) bağlanmasına aracılık eder. Sınıf I MHC molekülleri CD8 ile, sınıf II MHC molekülleri CD4 ile etkileşir (40). Her bir MHC molekülü, aynı anda yalnızca bir peptit bağlayabilir ancak farklı zamanlarda birçok farklı peptitle etkileşime girebilir. Buna karşılık, her T hücre reseptörü (TCR), sadece belirli bir peptit-MHC kompleksini tanıyabilir (37). Peptitlerin MHC moleküllerine bağlanması hem peptitte hem de MHC oluğunda yer alan amino asit kalıntıları aracılığıyla gerçekleşen non-kovalent etkileşimlere dayanır. Genellikle, MHC-I moleküllerinin peptit bağlayıcı oluğunun zemininde hidrofobik cepler bulunur ve peptitlerin belirli yan zincirleri (örneğin valin, lözin, metiyonin) bu ceplere bağlanır. Bağlanmada rol oynayan bu amino asit kalıntılarına“çapa kalıntıları”adı verilir. Her peptit genellikle bir veya iki çapa kalıntısına sahiptir; geri kalan kısımlar ise spesifik T hücreleri tarafından tanınır ve bu nedenle daha değişkendir. Sınıf I MHC moleküllerinin peptit bağlayıcı oluğunun uçları kapalıdır ve 8–11 amino asitlik peptitleri barındırabilirken, sınıf II MHC moleküllerinde uçlar açıktır ve daha uzun peptitler (10–30 amino asit) bağlanabilir (40). Sınıf II MHC moleküllerinde, α-heliks yapılar da peptitle ek yük etkileşimleri veya hidrojen bağları oluşturabilir. MHC molekülleri antijenlerini hücre içinde kompleks oluşumu sırasında alırlar. Bu antijenler hem kendinden hem de patojen kökenli olabilir (40). MHC-peptit bağlanması genel olarak doyurulabilir bir etkileşimdir ve ayrışma oranı oldukça düşüktür. Bu düşük ayrışma, komplekslerin T hücreleri tarafından yeterince uzun süre tanınmasına olanak sağlar (37). Araştırmalar, bir peptitin MHC üzerindeki stabilitesinin T hücresi yanıtı ile ilişkili olduğunu, daha uzun yarı ömrüne sahip peptitlerin daha güçlü bağışıklık yanıtı oluşturduğunu göstermiştir (17–19). Buna karşın, düşük stabiliteli ancak yine de immünojenik olabilen bazı antijenler de vardır. Peptit-MHC komplekslerinin az sayıda olması bile antijen-spesifik T hücrelerini aktive etmek için yeterli olabilir (41–44). Ökaryot hücrelerde antijen işleme ve sunum mekanizmaları genel özellikler taşımakla birlikte, peptitin kaynağına göre iki ana yol izlenir: MHC sınıf I ve MHC sınıf II sunum yolları. MHC sınıf I sunumu endojen (hücre içi sentezlenen) antijenleri işler. Bu peptitler, sitoplazmada proteazomlar aracılığıyla parçalanır ve endoplazmik retikulumda (ER) MHC-I moleküllerine yüklenir. Proteazomal degradasyonun ardından peptitler TAP taşıyıcılarıyla ER'ye alınır, burada peptit yükleme kompleksi (PLC) bileşenleri (tapasin, calretikulin, ERp57 gibi) aracılığıyla MHC-I moleküllerine yüklenir (45,46). Uygun olmayan peptitler ERAAP aminopeptidazı tarafından işlenerek uygun boyutlara getirilir. Peptit-MHC-I kompleksleri daha sonra hücre yüzeyine taşınır (51). MHC sınıf II sunumu eksojen (hücre dışı alınan) antijenleri işler. Antijenler, antijen sunan hücreler (APC'ler) tarafından endositoz, fagositoz veya makro pinositoz yoluyla hücre içine alınır. Alınan antijenler endozomal/ lizozomal bölmelerde proteolitik enzimler tarafından parçalanır (49,50). Bu sırada yeni sentezlenen MHC-II molekülleri, ER'de invariant chain (Ii) ile kompleks oluşturur, Golgi'den geçerek endozomal bölmelere taşınır. Ii zinciri burada proteolitik olarak yıkılarak CLIP peptitine dönüşür. HLA-DM molekülü CLIP'i uzaklaştırır ve antijenik peptitin MHC-II'ye bağlanmasını sağlar; HLA-DO ise bu süreci düzenler (52). Peptit-MHC-II kompleksleri daha sonra hücre yüzeyine çıkarılır (53). Dendritik hücreler, eksojen antijenleri MHC-I moleküllerinde sunarak CD8+ T hücrelerini aktive edebilirler. Bu, fagositozla alınan antijenlerin sitozole kaçışı ve burada proteazomal degradasyonu veya endozomal işlenmesi yoluyla gerçekleşir, buna da çapraz sunum adı verilir (46-48). Özetle, MHC-I molekülleri hücre içi kaynaklı proteinleri; MHC-II molekülleri ise hücre dışı kaynaklı proteinleri CD4+ T hücrelerine sunar. Bu sistem, bağışıklık sisteminin kendinden olan ve yabancı antijenleri ayırt edebilmesini sağlar. T lenfositleri, adaptif bağışıklık sisteminin temel bileşenleri olup, enfeksiyonlara ve anormal hücrelere karşı hücresel bağışıklık yanıtını yönetirler. T hücresi gelişimi, kemik iliğinden türeyen timik yerleşim öncüllerinin (TSP'ler) timusa göç etmesiyle başlar. Timusta bu hücreler ardışık gelişim evrelerinden geçer: çift negatif (CD4⁻CD8⁻, DN), çift pozitif (CD4⁺CD8⁺, DP) ve ardından tek pozitif (CD4⁺CD8⁻ veya CD4⁻CD8⁺, SP) aşamaları (54–56). DN aşaması, CD44 ve CD25 ekspresyonuna göre DN1, DN2, DN3 ve DN4 alt evrelere ayrılır (57). Notch sinyallemesi ile erken T hücre öncülleri (ETP'ler) T hücresi soyuna yönlendirilir (58). DN2b ve DN3a evrelerinde TCRγ, TCRδ ve TCRβ genlerinin yeniden düzenlenmesi gerçekleşir ve bu aşamada αβ ve γδ T hücre soyları arasında bir ayrım oluşur (59). Fonksiyonel bir pre-TCR kompleksi (TCRβ + pTα + CD3 proteinleri) oluşumu, DN3'ten DN4 aşamasına ve ardından çift pozitif (DP) timositlere geçişi tetikler. Pozitif seleksiyon sürecinde DP timositler, MHC-peptit komplekslerine orta düzeyde afinite göstererek olgun CD4⁺ veya CD8⁺ hücrelere farklılaşırlar. CD4⁺ hücreler MHC-II'yi, CD8⁺ hücreler MHC-I'i tanır (60). Negatif seleksiyon sürecinde ise, yüksek afinite ile kendinden antijenlere bağlanan timositler ya elimine edilir ya da düzenleyici T hücrelerine (Treg) farklılaşır (61). Erken T hücre öncülleri (ETP'ler) teorik olarak B hücresi, NK hücresi ve myeloid hücre soylarına da farklıla