Yurtiçi ve yurtdışı kalite normlarına göre inşaatta kullanılan demir çelik donatı standardizasyon analizi
Analysis of the standardization of steel bars equipment that is used in construction according to the domestic and abroad quality norms
- Tez No: 150762
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET YURTİÇİ VE YURTDIŞI KALİTE NORMLARINA GÖRE İNŞAATTA KULLANILAN DEMİR ÇELİK DONATI STANDARTİZASYON ANALİZİ Bu çalışmada inşaatda kullanılan demir çelik donatının dünyada ve Türkiyede ki durumu incelenmiştir. Çalışmada önce demir tanıtıldıktan sonra Türkiye'deki demir çelik sektörünün kuruluşu ve gelişimi hakkımda bilgi verilmiştir. İnşaatlarda kullanılan demir çelik donatının kimyasal ve mekanik özellikleri hakkında bilgi verildikten sonra inşaat demiri üretiminde kulandan elementlerin özellikleri tanıtılmıştır. Demir çelik sektöründe maliyet ekonomisi sağlayan soğukta şekil verme sisteminden bahsedilmiştir. Türkiye demir çelik sektörünün şuanki durumunu anlatılmış, ihracat ve ithalatı hakkında bilgiler verilmiştir. Dünyada demir çelik sektörü ve Türkiye'nin dünya demir çelik sektöründeki yerinden bahsedilmiştir. Demir çelik sektörünün analizinden elde edilen sonuçlar mühendislik, ekomomi ve stratejik açıdan sınıflara ayınlarak incelenmiş, demir çelik üretimi yapan dünya ülkelerindeki standatdlarla Türk standatdlan karşılaştınlmıştır. Standardizasyonun ne olduğu, gerekliliği ve kim tarafından yapılabilineceği anlatılımış bu konuda hizmet veren kuruluşlardan bahsedilmiştir. Değişik ülke standardlan kullanılarak yapılan analizler sonucu elde edilen değerler ve sektörel sorunlar çerçevesinde inşaatlarda kullanılan demir çelik donatı standardizasyonunun sağlanabilmesi için gerekli çözüm önerileri sunulmuştur. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF THE STANDARDIZATION OF STEEL BARS EQUIPMENT THAT IS USED IN CONSTRUCTION ACCORDING TO THE DOMESTIC AND ABROAD QUALITY NORMS In this project, the equipment of steel bars condition in the world and in Turkey is examined. The equipment of steel bars is tried to be standardizated. First, iron equipment is described. The beginning and the development of the steel bars industry in Turkey is presented. Mechanical and chemical features of the steel bars equipment that is used in constructions are given. Then the features of the steel bar element which is used in the construction described. Also, the system of Termex, which enables the cost economy in the steel bar industry, is given. Actual condition of the steel bars industry in Turkey is described. Information about importation and exportation are given. Turkey's place in the steel bar industry is mentioned. In this project, results that are obtained by the analysis of the steel bar industry are examined by grouping into economy, strategy and engineering categories. Turkish standards are compared with the standards of the other countries that produce steel bars. Standardization is explained and the necessity of the standardization, standardization is done by who is given. Also, other institutions in this field are mentioned. The analyses which are obtained by the different country standards and the results that are provided for the standardization of the equipment of the steel bars, used in constructions are presented in the frame of the sector problems. Vll