Febril konvülziyonlu çocuklarda EEG, kan elektrolitleri, kan glikozu değerleri ve aldığımız sonuçlar
  1. Tez No: 150763
  2. Yazar: İSMET AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ARİF KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
- 96 - ÖZET Mayıs 1983 ile Kasım 1983 tarihleri arasındaki 7 aylık sürede kliniğimizde febril konvülziyon nedeni ile yatan ve tedavi gören; yaşları 2-12 arasında deği şen 45'i (% 76,27) erkek, 14'ü (% 23,72) kız olmak üze re toplam 59 olgu bu çalışmaya alınmıştır. Çeşitli ne denlerle yatan yaşları 2 ile 7 arasında değişen, ateş li, hiç havale geçirmemiş, aile ve akrabalarında hava le ve epilepsi hikayesi olmayan, 10' u (% 66,6) erkek, 5' i (% 33,3) kız toplam 15 hastada kontrol grubumuzu oluşturmuştur. Olgularımızda EEG, kan glikozu, kan elektrolit leri gözden geçirilmiştir, 59 olgudan 20 'sinde EEG' de bozukluk saptanmıştır. 4 olguda konvülziyon uzun sür müş ve EEG'lerinde patoloji tesbit edilmiştir. 32 ol guda iki veya daha fazla konvülziyon hikayesi vardı. Olgularımızın kan şekeri, kan elektrolitleri ve EEG bulguları Tablo: l'de gösterilmektedir.- 97 - Bu çalışmamızda elde etmiş olduğumuz değerleri tartışma ve sonuç bölümünde geniş olarak açıklamış bu lunuyoruz. Bu sonuçların çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisası yapan asistanlara, çocuk uzmanlarına ve özel likle hasta çocuklara yararlı olacağı kanısını taşıyo ruz.
Özet (Çeviri)
- 98 - SUMMARY We studied on the patients with febrile convul sions who have been treated in our clinics in seventh months of May 1983 and November 1983. There were 59. cases totally, their ages were between 2-12; 45 (% 76,27) of them males and 14 (% 23,72) of them females. In our control group there were totaly.15 patients lp of (% 66,6) males and 5 of (% 3 3,3) females, between 2-7 ages, febrile without convulsion and finally without any family history about convulsion and/or epilepsy. In our cases, we investigated EEG, blood glucose, blood electrolytes. 20 of 59 cases there are abnormali ties on EEG. 4 cases convulsi on took longer time and there is abnormality on EEG. In 32 cases there were two and more convulsion history. Our findings related to study cases more been shovn table I.- 99 - The result derived in our study; we explained in the part of discussion and comments. We assume that all there results are going to be helpful to febrile convulsive children.