Sıkıştırmalı döküm yöntemi ile kompozit üretimi
Production of composite materials by squeeze casting
  1. Tez No: 150825
  2. Yazar: ÖZAY ERVARDAR BİLGİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT CÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Metal matris kompozit üretimi sırasında takviye fazının ergimiş metal ile ıslatılabilirliğini arttırmak amacı ile birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Al-Si matris alaşımı ve %20 SiCp takviyeli kompozitlerde mekanik özellikler ve düktilete üzerinde sıkıştırmalı dökümün etkileri araştırılmıştır. Matris alaşım ve kompozit, karıştırmalı döküm sonrası ekstrüzyon ve sıkıştırmak döküm ile üretilmişlerdir. Karıştırmalı döküm, ekstrüzyon ve sıkıştırmak döküm sonrası matris alaşım ve kompozitin mikroyapısı ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Numuneler optik mikroskobunda incelenmiş olup, üzerlerinde çekme deneyleri uygulanmıştır. Sıkıştırmak döküm mikroyapısı karıştırmak döküm ve ekstrüzyon ile karşılaştırıldığında yapı, daha uniformdur. Sıkıştırmalı döküm numuneleri üzerindeki mekanik özelliklerin, karıştırmak döküm ve ekstrüzyon sonrası numunelere göre çok daha gelişmiş olduğu ve porozitenin azaldığı sonuçlardan görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many methods have been propesed to overcome the problem of poor wettability between ceramic reinforcement particles and molten aluminium for metal matrix composite production by casting. In this study, the effect of squeeze cast on the mechanical behaviour and ductility in Al-Si matrix alloy and composites reinforced with SiC particles of 20vol% has been studied. Matrix alloy and composite were fabricated by squeeze cast and extrusion after as-cast processing. The microstructures and mechanical properties of the composite samples and the matrix alloy have been investigated in the as-cast state and after extrusion, squeeze casting. Samples were characterized by optical microscopy, tensile tests. The squeeze microstructures have a more uniform distribution of the SiC particles by comparasion with as-cast and extruded microstructures. Evaluation of the mechanical properties show that the squeeze casted samples have strength and ductility values superior to those of the as- cast and extruded counterparts. The results demonstrate that squeeze cast reduces the porosity.