Tıpta ve biyolojide doku kültürü teknikleri
  1. Tez No: 150880
  2. Yazar: NURAY KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada biyoloji ve tıbbın değişik dallarında uygulanan, hücre ve doku kültürü yöntemleri, laboratuvarın ana özellikleri, araç ve gereçleri gösterilmiştir. Hücre ve doku kültürü laborâtuvarlarında kullanılan çeşitli besiyeri ortamlarının hazırlanışları verilmiş, birçok besiyerinin içeriğinde bulunan maddelerin kombinasyonu çalışmanın sonunda tablolar halinde gösterilmiştir. Çalışmamızda, insan periferik kan lenfositlerinin kültür yöntemi ayrıntılı olarak verilmiş, elde edilen bulgular ve özellikleri resimler ile açıklanmıştır. Bu çalışmamızla, bu alanda çalışacak olanlara, hücre ve doku kültürü laboratuvarının kuruluşundan uygu lamasına kadar uzanan alandaki bilgileri toplayarak ve lenfosit kültürü uygulamasını vererek yardımcı olmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1 In this study is shown that cell and tissue culture methods are applied every branches of biology and medicine, that ra&ans and meterial and main preculiarity of laboratory, Preparation of various medium used cell and tissue culture laboratories are given the combination of materials existing several medium are shown in appendix as tables. In our study, culture method of human peripheric blood lymphocyte is given in detail and obtained the result and the finding with their features are explained * by photographs. In our study, we aimed to help whom study in this subject by means of combining the data related with the area from the fact of settling of tissue culture labrotory to the applying of them and in such a way as to give an apply for lymphocyte culture.