İnce barsak tümörleri
- Tez No: 150920
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ö Z E T Kliniğimizde 1.1. 1973-5. 10. 1983 tarihleri arasında ameliyat edilen 14 ü malign, 4ü benign toplam 18 primer ince barsak tümörlü olgu incelendi. En çok lenf oma ile karşılaşıldı. Adenokarsinom 2. sıklıkta görülen tümördü* Mekanik barsak tıkanması, karında kitle en sık gördüğümüz bulguları oluşturmaktaydı, olgularımızın çoğu acil durumda görüldü. ve bu nedenle ameliyata al ındı. Ameliyat öncesi doğru tanı bir olguda {% 5,55; ince barsak graf isiyle sağlandı. Proksimalden ileoçekal kapağa doğru tümör insiden- sinde artma olduğu gözlendi, lleumun terminal bölümü en sık yerleşim yeriydi. Olgularımızın çoğunda tanı zamanında tümör metastaz: yapmış durumda bulundu ve % 57,14 üne radikal cerrahi işlem uygulandı. Benign tümörlü olgularımızın hepsi inva- ginasyona neden olmuşlardı. Bu olguların 2 si barsakta gangren oluşturmuştu ve bunlarda barsak rezeksiyonu ya pıldı. Peutz-Jeghers'de parsiel barsak rezeksiyonuyla birlikte polipektomi, çoğul duodenal, polipoziste poli- pektomi yapıldı. Olgularımızın geç dönemde bulunmaları ve acil durumda ameliyata alınmaları nedeniyle ameliyat sonrası morbidite ve erken moftali tenin oldukça yüksek olduğu görüldü. -52-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eigtheen patients with primary tumor of small bo wel who were operated, in our department between 1973 and. 19Ö3 were reviewed. Fourteen of these cases were malign and four were benign. Lymphoma was the mos/t frequently encountered case and adenocarcinoma was second to it. The most common findings were mechanical intesti nal obstruction and abdominal mass. Most of our pati ents were in emergency and therefore had to be opera ted on. in only one patienit(5,55 %) a correct preoper ative diagnosis was made by x-ray series of small bo wel. The incidence of tumor has shown an increase from proximal to ileocaecal valve. Tumors were found most commonly in the terminal ileum. ! j.n most cases tumors were m metastaze at the time of diagnosise and in 57,14. % radical surgery was perfor med. All the Denign tumors had caused invagination. Two of these cases had caused bowel gangrene and small bo wel resection was performed in these cases, m Peutz- Jeghers, partial small bowel resection with polypectomy was performed. In multiple duodenal polyposis, polypec tomy was performed. The rate of postoperative morbidity and early mor tality has been found quite high because of the delays seeking hospital admission and the patients were oper- ated on in emergency.