Pilot technology roadmap of military communication systems
Askeri muhabere sistemlerinin pilot teknoloji güzergahı
  1. Tez No: 150925
  2. Yazar: ÖZKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Askeri Muhabere Sistemleri,“Muhaberesiz muharebe olmaz”prensibinin önemi dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri için çok önemlidir. Askeri muhabere teknoloji stratejileri oluşturulması kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin karar verici konumundaki komutanlarına karar desteği sağlayabilecek ve teknolojilerde oluşabilecek gelişmeleri takip edebilecek bir yöntem ve modelleme çalışması mevcut değildir. Bu çalışma, karar verici komutanlar için yardımcı bir araç olması bakımından öneme sahiptir. Askeri muhabere teknoloji stratejileri yol haritası, 2020 yılma kadar askeri muhabere teknoloji stratejüerinin belirlenmesi sürecine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı; Jandarma Genel Komutanlığı Muhabere Elektronik Bilgi Sisterrderinin; GMS (Grafik Modelleme Sistemi) arayüzü kullamlarak teknoloji güzergahım oluşturmak ve karar verici konumundaki komutanlara (yöneticilere), teknoloji stratejileri oluşturulmasmda, teknoloji güzergahım karar desteğinin bir vasıtası olarak sunmaktır. Bu tezde teknoloji güzergahı belirlemek amacıyla teknoloji uzgörü çalışması uyguladık. Delphi anketi vasıtasıyla verilerin toplanmasından sonra, GMS (Grafik Modelleme Sistemi) kullamlarak teknoloji güzergahı modelini oluşturduk. Delphi anketini 26 olay (soru) olarak hazırlandı ve akademisyenler, araştırmacılar, elektronik mühendisleri ve muhabere subaylarından oluşan 36 katılımcı ile tamamlandı. Delphi anketinin hazırlanmasında İngiltere uzgörü çalışmasından yararlandık ve anket hazırlanmasmda sistematik bir yöntem izledik. Analiz aşamasında, olayların gerçekleşme zamanlarını belirleyerek zaman boyutlu modelimizi kurduk. Delphi olaylarının gerçekleşme zamanlan 2009 ve 2021 yıllan arasında tahmin edildi. Aynı zamanda önem katsayılarım hesapladık ve her olayın öncelik derecesini bulduk. Grafik Modelleme Sistemi kullamlarak model oluşturulması ve Delphi anketinin uygulanmasının yanında, aynı zamanda modelin güvenilirliğini ve geçerliliğini değerlendirmek için faktör analizi ve güvenilirlik analizi kullanarak istatiksel araştırma metodolojisinden yararlandık. xııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to the importance of the principle of“no war without communication”, military communication systems are too important for Turkish Armed Forces (TAF). In the scope of the construction of military communication technology strategies, there is no model study and method that could follow the possible developments and could provide the decision support in decision-making position. This study has an importance about being supportive tool for the decision-making commanders. Military communication technologies roadmap will support to determination of military communication technology strategy process until 2020. The aim of this study is to generate the technology roadmap of military electronic information systems in the General Command of Gendarmerie, by using the Graphic Modeling System (GMS) to present technology roadmapping as a tool of decision support for generating technology strategies to commanders who are in the decision-making position. In mis thesis, we applied the technology foresight study to determine the technology roadmap. After the data collection with Delphi survey, we constructed a technology roadmap model with using Graphical Modeling System (GMS). Delphi questionnaire was formed by 26 events and was completed with 36 respondents who are the academicians, researchers, electronic engineers and military signal officers. We benefited from the UK foresight study and followed the systematic method in preparation of Delphi questionnaire. In the step of analysis, we established the time dimension of our model by determining the realization times of the events. Realization times of Delphi events were guessed between 2009 and 2021. We also calculated the importance coefficient of Delphi events and found the priority level of each event. Beside the implementation of the Delphi survey for collecting data and construction model with GMS, we made use of statistical research methodology to assess the reliability and validity of the model with using the factor analysis and reliability analysis. xu