Tikso kalıplama ünitesi tasarımı ve imalatının yapılarak Al-Si alaşımlarının üretilmesi
Dizayn and manifacturing of thixo-moulding unit and manufactoring of Al-Si alloys
- Tez No: 150944
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURSUN ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi TİKSO KALIPLAMA ÜNİTESİ TASARIMI VE İMALATININ YAPILARAK Al-Si ALAŞIMLARININ ÜRETİLMESİ Niyazi AKTAR Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metal Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Dursun ÖZYÜREK Ortak Tez Danışmanı: Prof. Dr. Sedat ÖZBİLEN Haziran 2004, 76 sayfa. Bu çalışmada laboratuvar boyutlu, araştırma amaçlı Tikso kalıplama ünitesinin tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. İmalatı yapılan bu deney ünitesinde; soğuk preslenmiş Al-Si tozlarının (dentritik yapılı Al-Si külçelerinden mekanik işlemle üretilen tozlar) yarı-katı işlemi gerçekleştirildi. Bu işlem 800 MPa basınçla; farklı sıcaklık (580°C, 590°C ve 600°C), değişik sıkıştırma sürelerinde (1 ve 2 dak.) ve farklı bileşim (%5, %6 ve %7), Al- Si alaşımlarına uygulandı. Yarı-katı işlem sonunda üretilen malzemelerin optik ve tarama elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri ile EDAX analizleri alınmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda; yarı- katı işlemle üretilen ve 2 dakika sıkıştırma süresi uygulanan malzemelerde istenilen küresel yapının elde edilebileceği belirlenmiştir. IIIÖZET (devam ediyor) Anahtar kelimeler : Tikso şekillendirme, Yarı-katı işlem, Al-Si alaşımları. Bilim kodu : 626.20.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis DİZAYN AND MANIFACTURING OF THIXO-MOULDING UNIT AND MANIFACTURING OF Al-Si ALLOYS Niyazi AKTAR Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Metallurgy Thesis Advisor: Assist. Prof. Dr. Dursun ÖZYÜREK Thesis Co- Adviser: Prof. Dr. Sedat ÖZBİLEN June 2004, 76 pages. Semi-solid processing units that is designed and manifactured in the labrotary research, in this study. At this experiment units, cold pressed Al-Si powder (producted powder with mechanic procedure from dentritic built Al-Si ingots) at 800 MPa preasure semi-solid processing is done this processing in different temperature (580°C, 590°C, 600°C), different composition (%5, %6 and %7 Al-Si) and different pressing times (1 and 2 min.) are applied for Al-Si alloys. Metallographic examination of samples which were carried out by using optical and Scaning Electron Microscope (SEM), were evaulated that are produced by semi-solid processing. In addition ED AX analysiz was also carried out by using SEM.ABSTRACT ( continued) Results show that 2 minute pressing time of samples are convenient to obtain spherical structures. Key Words : Thixoforming, Semi-solid processing, Al-Si Alloys. Science Code: 626.20.01 VI