Radyoterapide kullanılan dar koruma blıoları altındaki doz dağılımları
Dose distribution under narrow shielding bloks in radiotherapy practice
  1. Tez No: 150997
  2. Yazar: ADİL ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi RADYOTERAPİDE KULLANILAN DAR KORUMA BLOKLARI ALTINDAKİ DOZ DAĞILIMLARI Adil ALTUNAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan BOR Eş Danışman: Doç.Dr. Bahar DİRİCAN Bu çalışmada radyoterapide kullanılan dar bloklar altındaki doz dağılımlarının hesaplanan ve ölçülen değerlerinin karşılaştırıp belirlenmesi ve dar koruma blokları altındaki doz dağılımına etki eden parametrelerin incelenmesi amaçlandı. Bunun için Co-60 gamma ışınlan, 6 MV ve 25 MV X-ışmlan kullanıldı. Ayrıca serrobent alaşımdan dökülmüş farklı genişlikte (1,6 cm ve 2 cm) iki koruma bloğu kullanıldı. Su fantomu ve katı su fantomundan iyon odaları ile ve rando fantamdan termolüminesans dozimetre ile ölçülen doz dağılımları tedavi planlama sisteminden hesaplanan doz dağılımları ile karşılaştırılarak uygunlukları tartışıldı. Koruma bloğu altındaki doza etki eden üç temel parametre değiştirilerek, koruma bloğu altında farklı derinliklerdeki doz dağılımı incelendi. Bu üç temel parametre bloktan geçen birincil radyasyon, kolimatör yüzeylerinden ve blok tepsisinden saçılan radyasyon ve fantom içinde ışınlanan bölgelerden saçılan radyasyondur. Ölçümler sonucunda dar koruma blokları altında ölçülen dozun, aynı durum için bloğun olmadığı durumda ölçülen maksimum açık alan dozuna oranının 60Co y-ışınları için % 8 ile % 13 arasında, 6 MV x-ışınları İçin % 7 ile % 15 arasında ve 25 MV x-ışınları için % 9 ile % 22 arasında değerler aldığı belirlendi. Blok altındaki dozun demet enerjisine, kullanılan bloğun malzemesine ve geometrisine, blok taşıma tepsisi-cilt yüzeyi mesafesine yakından bağlı olduğu belirlendi. Tüm bu parametrelerin etkisi ile blok altındaki doza katkının yüzeye yakın bölgelerde cihaz kafası, kolimatör sistemi ve blok taşıma tepsisinden kaynaklanan elektron saçılmalarından, doku içerisinde derinlerde ise bloğun korumadığı alanlardan saçılan ve doğrultusu demet enerjisi ile yakın bağlantılı olan foton saçılmalarından kaynaklandığı belirlenmiştir. 2004, 94 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Koruma bloğu, dar blok, doz dağılımları, radyoterapi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master. Thesis DOSE DISTRIBUTION UNDER NARROW SHIELDING BLOCKS IN RADIOTHERAPY PRACTICE Adil ALTUNAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Doğan BOR Co Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bahar DİRİCAN In this work, it is intended to compare and determine the calculated and measured dose distributions under narrow shielding blocks used in radiotherapy. Analysis of the parameters that have effect on dose distribution under narrow shielding block is also studied. S0Co-gamma, 6 MV and 25 MV x-ray beams are used in the study. Two different shielding blocks of 1,6 cm and 2 cm width made of cerrobent alloy are used. Dose distributions measured by treatment planning systems and measurements by ion chambers in solid water phantom, water phantom tank and by thermoluminescence dosimeters in rando phantom are compared for consistency. The dose variation in different depths under shielding block is analyzed by changing the three main parameters that affect dose under shielding block. These three main parameters are primary radiation transmitted from block, scattered radiation from collimator surface and tray, and the scattered radiation from the radiation-exposed regions in the phantom. The percentage ratio of the measured dose under narrow shielding block to the maximum open field dose are in the range of % 8 to % 13 for 60Co y-ray beam, in the range of % 7 to % 15 for 6 MV x-ray beam and in the range of % 9 to % 22 for 25 MV x-ray beam. It is determined that dose under block varies with beam energy, block material, block geometry, collimator system, tray and phantom surface distance. Because of the effect of all these parameters, surface dose under block is dominated by electron scatter from gantry, collimator, and tray, depth dose in phantom is dominated by scattered photons from radiation-exposed phantom region revealing the strong relation of the direction with the beam energy. 2004, 94 pages Key Words : Shielding block, narrow shielding, dose distributions, radiotherapy İİ