Üç boyutlu karmaşık gradient yönteminin manyetik modellere uygulanması
Application of 3-D komplex gradient method in magnetic models
- Tez No: 151228
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada manyetik yöntemde dört farklı modele 3 boyutlu Hubert Dönüşümü uygulanmıştır. Bu modeller küre, düşey ve yatay mıknatıs çubuğu ve yatay sonsuz silindirden oluşmaktadır. Jeofizik araştırmaların başlıca amacı, anomali oluşturan yapıların parametrelerin saptanmasıdır. Bu parametrelerin saptanması için bir çok yöntem vardır. Bu çalışmada 3 boyutlu Hilbert Dönüşüm yöntemi kullanılmıştır. H.D de amaç ölçülebilen arazi eğrisinde yararlanarak bazı bilgi eğrilerinin türetilmesi ve bu bilgi eğrileri kullanılarak tüm parametrelerin hesaplanmasıdır. Bu amaçla, bu çalışmada manyetik potansiyelden 3 boyutlu bilgi eğrileri Hilbert Dönüşümü kullanılarak elde edilmiştir. Bu çalışmada bilgi eğrileri potansiyelin hem düşey hem de yatay birinci ve ikinci etkilerinden oluşmaktadır. Bu bilgi eğrilerinden yararlanılarak seçilen modellerin parametre çözümü yapılmıştır. İkinci türevlerin hesaplanmasında 3 boyutlu Hilbert Dönüşümü ile birlikte sayısal türev ve Laplace Diferansiyel denklemi de kullanılmıştır. Bütün bu işlemlerin sonucunda bilgi eğrilerinin yorumlanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, 3-D Hilbert Transformation was applied four different magnetic models in magnetic method. These models are sphere, horizontal and vertical magnet rod and infinite horizontal cylinder. Determining the parameters of anomolous structures is the main aim of geophysical investigations. There are many methods in order to determine these parameters. In this study, 3-D Hilbert Transformation was applied. The purpose of using the Hilbert Transformation is to derive some theoretical curves from observed field data and all of the parameters obtain by using the these theoretical curves.. For this purpose, 3-D theoretical curves were obtained from magnetic potential by using Hilbert Transformation in this study. Theoretical curves consist of both vertical and horizontal first and second effects of potential in tis study. Parameter solution of selected models were obtained by using theoretical curves. During the calculation of second derivatives, Numerical Derivation, Laplace Differential Equation and 3-D Hilbert Transformation were used together. At the end of these processes, theoretical curves were interpreted.