Ductile connection designs for welded steel column-beam subjected seismic loads
Sismik yüke maruz kaynaklı çelik kolon kiriş için sünek bağlantı dizaynları
  1. Tez No: 151227
  2. Yazar: MUSTAFA ALP ÖZKUMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ill ÖZET Her yıl dünyada 7-8 büyüklüğünde, ortalama 12 adet deprem bilim adamlarının araştırmaları sonucunda tespit edilir. Geçmiş yıllarda, rahatlıkla hatırlayabileceğimiz üç büyük deprem olmuştur. Kobe, Northridge ve Marmara Depremleri. Marmara Depremi'nde, binlerce insan tamamen çöken betonarme binalarda yaşamını kaybederken aynı bölgede sanayi binaları için kullanılan çelik yapılar ayakta kalabilmiştir. Kobe ve Northridge Depremleri 'nin sonucunda çelik çerçeveli yapılar ciddi hasarlar görmüşlerdir. Çelik yapılar genellikle kuvvetli çelikler esas alınarak dizayn edilmişlerdir. Bu yapıların yapısal elemanlarındaki plastik deformasyon sonucu, gevrek kırılma göstermeden, uygun enerji absorbsiyonuna sahip olmaları umulmaktaydı. Bu beklentilerin tersine, birçok gevrek kırılma kolon-kiriş bağlantılarında görülmüştür. Özellikle gevrek davranış, çelik yapıların enerji absorbsiyonlarında kayda değer düşüşlere sebep olur ve yapının çökmesine sebep olabilir. Depreme dayanma ve yeterli enerji absorbsiyonu kabiliyeti için çelik çerçevelerin gevrek kırılması önlenmelidir. Bu nedenle, uygun kırılma sertliğine sahip çelik ve kaynak malzemesi dikkatlice üretilmelidir. Bu tezin amacı, kaynaklı çelik kolon-kiriş bağlantılarının analizini I-DEAS kullanarak yapmak ve sismik yüke maruz bağlantı noktalarının geliştirilmesini sağlamaktır. Anahtar Kelimeler : Gevrek Kırılma, Sismik Yükleme, Dizayn, I-DEAS, Yapılar, Sonlu Elemanlar Yöntemi
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT An average of 12 earthquakes between 7 and 8 magnitudes are recorded every year in the world, according to researches made by scientists. In recent years, there were 3 great earthquakes that we can remember easily. The Kobe Earthquake in Japan(January 17th, 1995), The Northridge Earthquake in the USA(January 17th, 1994) and The Marmara Earthquake in Turkey (August 17th, 1999). In the Marmara Earthquake, thousands of people died by the collapse of concrete buildings although steel structures which are used for industry could withstand. Steel framed structures were seriously damaged as a result of the Northridge Earthquake and the Kobe Earthquake. Steel structures were usually designed based on the specified strength of steel and they were expected to have appropriate energy absorption by plastic deformation in structural members without brittle fracture. In spite of the expectation, many brittle failures were recognized at column-to-beam connections. Especially, brittle failure causes remarkable decrease of energy absorption ability of the steel structure, and it may lead to collapse of the structure. From the point of maintaining earthquake-proof ability, it is important to prevent brittle fracture of steel frames and to maintain enough energy absorption ability. For this purpose, it is also important to fabricate carefully using steel and welding material having appropriate fracture toughness. The aim of this thesis is the analyze the welded steel beam-to-column connections by using I-DEAS and to develop the connections subjected to seismic loads. Keywords : Brittle Fracture, Seismic Loading, Design, I-DEAS, Structures, Finite Element Analysis