Bulanık PID kontrolör yapılarının temel sistemler üzerindeki başarımının değerlendirilmesi
The evaluation of the performance of fuzzy PID controller structures on benchmark systems
- Tez No: 151334
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EKSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
BULANIK PID KONTROLÖR YAPILARININ TEMEL SİSTEMLERDEKİ BAŞARIMININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bulanık mantık 1965 yılında Zadeh tarafından tanımlandıktan sonra pek çok alanda uygulamaları gerçekleşmiştir. Kontrol uygulamalarında da özellikle matematiksel olarak tanımlanması zor olan sistemleri dilsel terimlerle kolayca tanımlama imkanı sunduğundan dolayı kendine önemli bir yer bulmuştur. Yıllar boyu PID kontrolörler basit yapıları ve dizayn kolaylığı ile endüstride en çok kullanılan kontrolör yapıları olmuşlardır. Ancak klasik PID kontrolörler doğrusal olmayan sistemlere fazla uygun değildir. Bulanık PID yapılı kontrolörler bu eksikliği gidermeye adaydır. Bulanık üyelik fonksiyonları ve kurallar ile tanımlama kontrolde doğrusal olmamayı ve ilave giriş değişkenleri eklemeyi kolaylaştırır. Literatürde tanımlanan çeşitli bulanık PID kontrolör yapıları vardır. Bunları genel olarak üç grupta toplayabiliriz; doğrudan bulanık PID, bulanık kazanç ayarlamalı PID, karma PID. Bunlardan en yaygın olarak doğrudan bulanık PID kontrolörler kullanılır. Bu çalışmada gerek yapıları gerekse giriş sayıları ile ayrılan çeşitli doğrudan bulanık PID, bir karma PID ve doğrudan bulanık PID kontrolörlerin temeli olarak bir bulanık PD ve bulanık PI bunlarla beraber bir karşılaştırma unsuru olarak klasik PID yapıları ele alınmış, bunların PID kontrolde test amaçlı kullanılan temel sistemlerden başlıcaları üzerinde performansları ve dayanıklılıkları incelenmiştir. Kontrolörlerin ölçekleme çarpanları ve/veya PID katsayılarını belirlemek amacıyla genetik algoritmalardan yararlanılmıştır. Çalışma sonunda kontrol edilmek istenen bir sistemin tipine göre hangi bulanık PID kontrolör yapısının performans ve dayanıklılık açısından daha uygun olduğuna karar verilmeye çalışılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE PERFORMANCE OF FUZZY PID CONTROLLER STRUCTURES ON BENCHMARK SYSTEMS SUMMARY After fuzzy logic is defined by Zadeh in 1965, it has applied in many areas. It finds an important place in control applications since it gives the opportunity of describing the systems, especially which are difficult to describe mathematically, linguistically. PID controllers are most widely used in industry for years, due to their simple structure and ease of design. However classic PID controllers are not well suit to nonlinear systems. Fuzzy PID type controllers are a candidate to be used in this area. Definition with fuzzy membership functions and rules ease to add nonlinearity and additional inputs to control. There are various fuzzy PID controller structures defined in literature. In general they can be collected in three classes; direct action PID, fuzzy gain scheduling PID, hybrid PID. Direct action type PID controllers are the most commonly used among them. In this thesis various types of direct action PID controllers, vary due to their structures or number of inputs, a hybrid PID, a fuzzy PD and a fuzzy PI, as the fundamental structures of fuzzy PID, and a classic PID, as a matter of comparison, are taken up and their performance and robustness are evaluated on some main benchmark systems for test of PID control. Genetic algorithms are used to determine the scaling factors and/or PID parameters. As a result, it is tried to decide which controller structure is suitable by means of performance and robustness, according to the type of the system to be controlled. xin