Büyük zaman sabitlerinin elde edilmesi ve düşük frekanslı devrelerde kullanılması
Achieving large time constants and using in low frequency filters
  1. Tez No: 151342
  2. Yazar: PINAR TERECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Düşük frekans filtreleri, biomedikal, teiemetri, gerçek zaman ses algılama sistemleri ve benzeri uygulamalar için önemli bir rol oynar. Medikal elektronik alanında, insan vücudundaki nispeten yavaş elektriksel aktiviteler sebebiyle, kullanılacak aktif filtrelerin kesim frekanslarının çok düşük (birkaç hertz mertebelerinde) olması gerekmektedir. Bu tür sistemler, 1 u.V-100 mV genlikli, frekansı 100 Hz'den küçük olan biyolojik işaretleri algılamaya çalışırlar [1]. Dolayısıyla, bu devrelerin içerilen bilgiyi deforme edebilecek herhangi bir distorsiyon içermemesi ve ilgilenilen frekans aralığı içerisinde yüksek performanslı olması beklenir. Bu tür devrelerin diğer uygulama alanları arasında, analog-dijital çevirici testlerinde rampa oluşturulması ve nöral ağ yapıları sayılabilir. Dolayısıyla, düşük frekanslarda çalışan devreler için entegre edilebilir çözümler üretmek için yeterli motivasyon bulunabilmektedir. Bir geçiş iletkenliği kuvvetlendiricisi-kapasite (OTA-C) filtresi uygulaması için, bu denli düşük frekanslar, ya büyük kapasiteler ya da çok küçük geçiş iletkenlikleri gerektirir. Dolayısıyla, problemin bu iki bağımsız çözümünün iyi bir şekilde adreslenmesi gerekmektedir. Bu yollardan biri, çok küçük eğimli (tipik olarak volt başına birkaç nanoamper mertebeleri) OTA'ların tasarımı, diğeri ise büyük değerli (tipik olarak birkaç nanofarad mertebeleri) kapasitelerin çip üstünde gerçeklenmesidir [2]. Bu çalışmada, yukarda bahsedilenler de göz önünde bulundurularak, düşük geçiş iletkenliği elde edilebilecek farklı tasarım teknikleri, zaman sabitleri çarpımlama teknikleri ve çip üstü büyük kapasite gerçekleme teknikleri analiz edilmiştir. Aynı zamanda, bu yaklaşımlar arasında, güç tüketimi, aktif silikon alanı, işaret gürültü oranı gibi performans parametreleri bakımından karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Low frequency filters play an important role in systems for biomedical, telemetry, real time speech recognition and other applications. In the field of medical electronics, active filters with very low cutoff frequencies (order of a few hertz) are needed due to the relatively slow electrical activity of the human body. The filters in such systems are used for sensing biological signals, which, typically, are in range of 1 |j,V-100mV while frequencies are below 100 Hz [1]. Therefore, these filters should not introduce any form of distortion that can destroy the information contained and must present high performance over the frequency of interest. Another area of application of low frequency filters is ramp generation for analog- to-digital converter testing and in the field of neural networks. Thus, there is a strong motivation for developing integrated solutions for filters that are capable of operating at very low frequencies. For an operational transconductance amplifier-capacitor (OTA-C) filter implementation, such low frequencies imply large capacitors and very low transconductances. Thus, there are entirely independent angles to the problem that need to be addressed. One is the design of OTA's with very low transconductances (typically of the order of a few nanoamperes per volt) and high linearity, while the other is the realization of very large capacitors (typically of the order of a few nanofarads) on chip [2]. Keeping foregoing in mind, different design techniques for obtaining low transconductances, time constant multiplication schemes and large on chip capacitor implementations are analyzed in this work. Also, a comparative study has been made among this approaches in terms of performance characteristics such as power consumption, active silicon area, and signal to noise ratio.