Bölgesel mantolama ile güçlendirilmiş ağır hasarlı prefabrike kare kolonların davranışı
Structural behavior of partially jacketed heavily damaged prefabricad square columns
  1. Tez No: 151416
  2. Yazar: YILMAZ BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FARUK KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
BÖLGESEL MANTOLAMA İLE GÜÇLENDİRİLMİŞ AĞIR HASARLI PREFABRİKE KARE KOLONLARIN DAVRANIŞI ÖZET Endüstri tipi prefabrike yapıların sıkça kullanılan bir türü, çanak temellere yerleştirilmiş, kare kesitli kolonlardan oluşan yapılardır. Bu nedenle kare kesitli prefabrike kolonların olası deprem davranışlarının gözlemlenebilmesi ve bunun yanında şiddetli depremler sonucu ağır hasar görmüş bu tip kolonların ince betonarme mantolar ile yeniden kazanılması önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışma sırasında kare kesitli prefabrike kolonların olası deprem etkileri altında davranışının incelendiği deneysel çalışmalara katkıda bulunulmuştur. Bu çalışmalarda öncelikle hasar görmemiş orijinal numuneler, kontrollü olarak yapılan deneylerle ağır hasar düzeylerine getirilmiştir. Bu deneyleri takiben, hasar gören numunelerin ince betonarme mantolarla güçlendirilerek aynı şartlarda denendiği çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, gerek hasar görmemiş numune ile mantolanmış numune sonuçlarının, gerekse deneysel sonuçlarla yapılan teorik hesapların karşılaştırılmasında kullanılmış ve bu amaçla, katkıda bulunulmuş olan dört adet hasar görmemiş ve dört adet mantolanmış deney numunesi sonuçlarından karşılaştınlabilir özellikte birer adedi ele alınmıştır. Bu çalışmaya ek olarak tek serbestlik dereceli sistemlerin dinamik analizlerinin zaman artımı yöntemleri kullanılarak yapılması ve farklı özelliklerde yer hareketi kayıtlan için bu hesap metotlarının uygulanması üzerine çalışılmıştır. Bu noktadan hareketle, deneyleri yapılan prefabrike kolon elemanlarının tek serbestlik dereceli sistemler olarak kabul edilerek, farklı yer hareketleri için lineer ve lineer olmayan dinamik analizleri FORTRAN programlama dili kullanılarak geliştirilen bir program yardımı ile yapılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Bu teorik çalışmaların dışında, orijinal ve mantolanmış kolon kesitlerinin teorik hesaplarım yaparak, moment eğrilik eğrilerinin elde edilebileceği Xtract adlı bir bilgisayar yazılımının kullanımı ile elde edilen sonuçlarla deneysel veriler karşılaştırılmıştır. X1U
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL BEHAVIOR OF PARTIALLY JACKETED HEAVILY DAMAGED PREFABRICATED SQUARE COLUMNS SUMMARY Systems including prefabricated columns with square sections are one of the most common types of industrial prefabricated structures. For this reason, structural behavior of prefabricated columns with square sections, under possible ground motions and rehabilitation of heavily damaged columns using relatively thin reinforced concrete jackets, is an important subject for researchers. During this study, behavior of prefabricated columns with square sections subjected possible earthquake effects was studied using experimental results. These experimental studies consist of both experiments of four original columns without damage and four columns strengthened by thin reinforced concrete jackets. In this study, the results of two specimens are used for comparing the behavior of original and strengthened columns. In addition, the experimental results are compared with the results of theoretical calculations. Another subject which is included in this study is the dynamic analysis of single degree of freedom structures by numerical integration methods. One of these methods, linear acceleration method, is applied for the dynamic analysis of single degree of freedom systems using different earthquake records to obtain acceleration, velocity and displacement spectrums. Prefabricated columns, which can be considered as single degree of freedom systems, are also analyzed for different ground motion records using this method and all the results are compared in this study. For this purpose, a computer program, which can analyze any single degree of freedom system using linear or nonlinear dynamic analysis, is developed using Fortran programming language, In addition, a computer software, Xtaract, is used to obtain moment - curvature curves of both the original and the jacketed columns. This software is able to analyze any section dividing it into fibers. The moment - curvature curves obtained from this software are used to compare with the experimental results. xiv