Pamuk tarlasında zararlıların populasyon gelişmesi ve değişik predatörlerle ilişkisinin saptanması
Population development of pest and their interaction with predatory insects in cotton field
- Tez No: 15144
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. FARUK ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI öz Çukurova Bölgesinde Balcalı ve Hacıali yörelerinde pamuk tarlasında zararlıların ve predatörlerin populasyon gelişmeleri ve predatörlerin zararlıların populasyon gelişmelerine etkileri bu çalışma ile incelenmiştir. Her iki yörede de toplam predator populasyonu tarladaki toplam zararlı populasyonuna bağlı olarak mevsim başından sonuna doğru bir artış göstermiştir. Ekolojik şartların ve kültür şeklinin tamamen birbirinden farklı olduğu iki yöreden Balcalı'da predator populasyonunun seviyesi Hacıali'nin 2-3 katı fazla olmuştur. Çalışma sonucunda her iki bölgede de en fazla rastlanan predatörler Scymnus levaillanti Mulsant. (Coccinellidae: Col), Chrysoperla carnea (Stephens) (Chrysopidae: Neu), Dereaocohs spp. (Miridae:Het) ve Orius spp. (Anthocoridae: Het) olmuşlardır. Predatörlerden pek çoğu toplam zararlı populasyonuna bağlı olarak bir artış göstermiş ve pamuk tarlasında ortaya çıkan pek çok zararlı ile beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The population dynamics of predators, the relationships between predators and harmful insects populations, and effects of the predators to the population dynamics of the harmful insects in Balcali and Haciali towns in Çukurova region of Turkey were studied. In general, the population of the predators has increased regularly from the beginning to the end of the vegetation period. The predator population in Balcali was 2-3 times higher than that of in Haciali, where the ecological conditions and crop design were totally different. Scymnus levaillanti Mulsant (Coccinellidae: Col.), Chrysoperla carnea (Stephens) (Chrysopidae: Neur.), Dereaocoris spp. (Miridae: Het.) and Orius spp. (Anthocoridae: Het.) were common predators during this work. Most of the predators increased their population depending on the increase of the population of the harmful insects, and fed on the most of the harmful insects.