Değişik sıcaklık ve bağıl nem düzeylerinde günlük sınırlı ve optimum besin düzeylerinin phytoseiulus persimilis athias-henriot üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 15145
  2. Yazar: CENGİZ KAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZ Bu çalışmada besinin sınırlı ve optimum olduğu koşullarda 25+1 °C ve 30+1 °C sabit, 27-35 °C değişken sıcaklıkta (16 saat 27 °C ; 8 saat 35 °C) 75+5 ve 90+5 bağıl nem ortamlarında avcı akar Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot'in gelişme süreleri ve üreme gücü çalışılmış, sera koşullarında P. persimilis'in Tetranychus cinnabarinus Boisduval üzerindeki etkinliği hıyar bitkileri üzerinde araştırılmıştır. Sınırlı besin düzeyleri P. persimilis gelişmesini ve yaşam süresini olumsuz yönde etkilemiş ve sınırlı besin düzeylerinde besin artışına bağlı olarak besin tüketiminde de artış görülmüştür. Hazırlanan yaşam çizelgelerinden ölümün yaşlı bireyler üzerinde yoğun olduğu görülmüş ve kalıtsal üreme yeteneği 25+1 °C ve % 75+5 bağıl nemde 0.398 aynı sıcaklıkta % 90+5 bağıl nemde 0.367, 30+1 °C'de % 75+5 ve % 90+5 bağıl nemde ise sırası ile 0.338 ve 0.328 olmuştur. Sera koşullarında başlangıç av: avcı oranının 3:1 olduğu koşullarda da T. cinnbarinus üzerinde P. persimilis'in etkin bir kontrolü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The effect of limited and optimal food densities on development and reproduction of Phytoseiulus persimilis Athias-Henriot was studied at two constant temperatures (25+1 and 30+1 °C) one fluctuating temperature of 27-35 °C (27 °C for 16 hours and 35 °C for 8 hours) with two relative humidity levels (75+5 and 90+5 %). The ability of P. persimilis to control Tetranychus cinnabarinus Boisduval populations on greenhouse-grown cucumbers was also determined. The food shortage negatively effected the development and life span of P. persimilis. The food consumption increased with an increase in prey density when food was limited. At optimal food densities, the life span and reproduction rate increased significantly. The life tables indicated that mortality rate was heavier on older individuals. The intrinsic rate of increase of P. persimilis was 0.398 and 0.367 at 25+1 °C, 75+5 and 90+5 % RH; and 0.338 and 0.328 at 30+1 °C, 75+5 and 90+5 % RH, respectively. P. persimilis controlled T. cinnabarinus populations succesfully when the initial prey : predator ratio was 3:1.