Yeraltı yapılarının tasarımı ve sismik analizi
Seismic analysis and design of underground structures
  1. Tez No: 151602
  2. Yazar: OLCAY GÜLDAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
YERALTI YAPILARININ TASARIMI VE SİSMİK ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada, modern toplum altyapılarının önemli bir parçası olan yeraltı yapılarının genel olarak tasarımı ve sismik analizleri hakkında bir sunum yapılmıştır. Hızla gelişen dünyamızda farklı gereksinmelerden dolayı yeraltı yapılarının kullanım alanları artmaktadır. Büyüyen ve gelişen şehirlerde yeraltı yapılarının önemi daha da iyi anlaşılmıştır. Bu çalışmada ele alınan yeraltı yapıları yüzeye yakın ve daha çok aç kapa yöntemi ile yapılan yapılardır. Fakat yeri geldiğinde karşılaştırma yapma açısından diğer yeraltı yapılarından da bahsedilmiştir. Çalışma toplam altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın tanıtımı yapılmış ayrıca çalışmanın amacından izlenecek yoldan bahsedilmiştir. İkinci bölümde bu çalışmada yer alan yeraltı yapılarına örnekler verilmiş ve bu yapılar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde yeraltı yapılarının genel tasarım ilkeleri üzerinde durulmuş ve çeşitli yeraltı yapılarına gelen yükler kısaca özetlemiştir. Dördüncü bölümde ise genel olarak yeraltı yapılarının sismik analizi ile dizayn yöntemleri anlatılmıştır. Bu bölümde ilk önce dünya üzerindeki mevcut yeraltı yapılarının deprem sonrası durumları belirtilip, yapılan değerlendirmeler sonucunda çıkan sonuçlar maddeler halinde ortaya konmuştur. Bu bölümünün devamında yeraltı yapılarının sismik analizi anlatılmıştır. Bu çerçevede sismik çevrenin tanımı yapılmıştır. Gerçekçi ve muhtemel tehlike analizleri konunun daha iyi anlaşılması açısından kısaca anlatılmıştır. Yeraltı yapılarının sismik tasarımında önemli bir yeri olan dizayn deprem kriterleri açıklanmış ve bu konu başlığı altında maksimum ve işletme dizayn depremi tanımları yapılmıştır. Daha sonra zemin hareketinin parametreleri incelenmiştir. Deprem etkisine zemin tepkisinin değerlendirilmesi konu başlığı altında zemin göçme şekilleri ve zemin hareketi ile deformasyonlar anlatılmıştır. Yapının deprem etkisine karşı davranışının değerlendirilmesinin anlatıldığı bölümde sismik dizayn yükleme kriterleri, maksimum ve işletme dizayn kriterleri olmak üzere iki başlıkta incelenmiştir. Yeraltı yapısının zemin deformasyonuna tepkisinin açıklandığı bu bölümde çeşitli çözüm metotları incelenmiş ve bunlar bir tablo halinde sonuç olarak ortaya konmuştur. Bu bölümün devamında özel sismik dizayn konuları ele alınmış ve maddeler halinde anlatılmıştır. xıvÇalışmanın beşinci bölümünde 4 adet ömek çözüme yer verilmiştir. 4. bölümde verilmiş olan formülasyonların kullanıldığı bu çözümlerle bir önceki bölümün daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Daha sonrasında yeraltı yapılarının sismik dizayn yöntemlerinden ikisinin karşılaştırılması bir yeraltı istasyonu üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmada aç kapa metodu ile yapılmış iki katlı bir metro istasyon yapısı ele alınmıştır. Yeraltı yapısı sonlu elemanların kullanıldığı SAP 2000 programı ile modellenip 2 farklı metodun bu yapı üzerindeki sonuçları incelenmiştir. XV
Özet (Çeviri)
DESIGN AND SEISMIC ANALYSIS OF UNDERGROUND STRUCTURES SUMMARY In this study, a presentation about seismic analysis and design of underground structures which are integral part of modern society is done. The usage of underground structures increases due to the high development of the world. The importance of underground structures is well understood in developing cities. Underground structures that are investigated in this study are structures which are close to the surface and made with cut and cover method. Also other types of underground structures are examined in order to make comparison. The study is composed of six chapters. The first chapter, is an introduction to the subject where general aims are given. In the second chapter examples for underground structures examined in this study are given. Also this structures are presented. In the third chapter the main princibles of underground structures are investigated and loads effected to the underground structures are briefly summarized. In the fourth chapter seismic analysis and design methods of underground structures are explained. In this chapter firstly the situation of recent underground structures in the world after earthquakes are given, later results obtained after conclusions are given. After that seismic analysis of underground structures are examined. Thus definition of seismic environment is given. Deterministic and probabilistic seismic hazard analysis are explained briefly in order to understand the subject easily. Design earthquake criteria which is an important factor in the seismic design of underground structures are explained and definitions of maximum and operating design earthquakes are given. After that parameters of ground motion is investigated. Ground deformation, ground motion and ground failure are explained in the subsection evaluation of ground response to earthquake effects. In the section where evaluation of response of the structure to the earthquake effect explained seismic design loading criteria is investigated in two sections as maximum and operating design criteria. In this section where the response of underground structure to the ground deformation is explained various types of solution methods are investigated and the results are given in a table. After this private seismic design subjects are explained. xviIn the fifth chapter four examples are given in order to understand the formulations given in the fourth section. After that the comparisons of two different underground subway structures design methods is done with an application. In this application two story subway station built with cut and cover method is investigated. Underground structure is modelized by SAP 2000 which uses finite element method. The results of these two different methods are investigated. xvn