Spinal korda erken embriyoner doku nakli için ön çalışma
Preliminary report on early embryogenic tissue transplantation to the spinal cord
- Tez No: 15195
- Danışmanlar: PROF.DR. HIZIR ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
V- TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmamızda erken embriyoner dönemde bulunan multipotansiyel stem hücrelerinin sinir sisteminde, özellikle de bugün henüz hiçbir tedavi şansı tanınmayan spinal kord kesilerinde, yaralı kord üzerine transplante edilmeleri denenmiştir. Bu amaçla önce gerekli mikro enstrümanlar yapıldı ve ardından belirli bir tarihte hamile bırakılan tavşanların, tek taraftaki uterus hornlanndan hamileliklerinin 4 ve 5. günlerin de blastokistlerinin trofoblastik hücre grubu ve 10-12. günlerinde ilkel embriyoner plaklarının kaudal nöral kıvrımlarından doku parçası alındı. Böylece hamileliği devam etmekte olan tavşanın 9. torakal seviye sinde spinal kordunda yapılan kesiye yine kendinden alınan embriyoner doku yerleştirildi. Bu şekilde graft tutmasına engel olan immünolojik re aksiyonlara teorik olarak dirençli bir model oluşturmaya çalışıldı. Postoperatif dönemde, tavşanların hamileliklerinin devam etmediği ancak graft konan tavşanların fonksiyonel klinik düzelme gösterdiği izlendi. Spinal kordun lezyon bölgesinden yapılan incelemelerde ise graft tutmasına dair histopatolojik bulgu yoktu, sadece enfeksiyona sekonder değişiklikler izleniyordu. Bu çalışmada graft tutmayışının temel nedeninin enfeksiyondan kaynaklandığı sonucuna varıldı. 19
Özet (Çeviri)
VI. ingilizce özet PRELIMINARY REPORT ON EARLY EMBRYOGENIC TISSUE TRANSPLANTATION TO THE SPINAL CORD In the present study, multipotential stem cells found in early embryo- genie stages were tried to be transplanted to central nervous system, es pecially the lesioned spinal cord for which there is still no therapeutical modality. In the beginning, necessary microinstruments were modified and produced, then; only one uterine horn of the rabbits were surgically exposed so as to harvest cells either from the trophoblastic cell mass of the 4th or 5th day blastocyst or from the caudal neural folds of the 10th- 12th day early embryogenic plaque.So while the pregnancy of the rabbit was not interrupted; these embryogenic tissues were placed into the cut lesion on the 9th throcal spinal cord of the same animal from which they were harvested. In this way, we planned to introduce an animal model to overcome the theoretical immunological responses that caused the graft failure. In the post operative period, pregnancies of the rabbits were found to be interrupted; but the animals who had grafts displayed clinical and functional progress.When the lesioned site of the spinal cords were inves tigated; no histopathological finding of graft success was found, there we re only secondary changes due to the Infection.So ; in the present study; the basic reason of the graft failure was thought to result from the infecti on. 20