Use of domestic minerals for vegetable oil bleaching
Yerli minerallerin bitkisel yağların ağartılmasında kullanılması
- Tez No: 151969
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANDAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz Bu çalışmada farklı kil çeşitlerinin asit aktivasyonu ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve seçilen aktive edilmiş kil çeşitlerinin ayçiçek yağındaki renk açma kapasiteleri belirlenmiştir. Çalışma için seçilen kil örnekleri Ankara ve Eskişehir bölgelerinden temin edilmiştir. Ayrıca aktive edilmiş zeolit örneği de ayçiçek yağının renk açma işleminde kullanılmış, renk açma performansı ticari ağartma toprağı olan Tonsil ve asitle aktive edilen kil örnekleri ile karşılaştmlmıştır. Kil örnekleri hidroklorik asit ile farklı asit konsantrasyonlannda (1 N, 3 N, 5 N), aktivasyon zamanlarında (1 saat, 2 saat, 3 saat) ve farklı asit kil oranlarında aktive edilmiştir. X-ışrnlan kırınımı (XRD) sonuçlarına göre Ankara ve Eskişehir killerinin montmorillonit mineraline sahip oldukları görülmüştür. Asit aktivasyon ile killerin yapısmda değişikliklerin meydana geldiği, montmorillonit piklerinin yavaş yavaş kaybolmaya başladığı ve amorf bir yapının oluştuğu X-ışınları kırınım sonuçlan ile gözlemlenmiştir. Termal analiz (TGA) sonuçlarına göre, Ankara kili için 30°C ile 200°C arasında («15%), Eskişehir kili için ise 20 °C ile 200 °C arasında («12%) muhtemelen serbest ve hidrojen bağlı su moleküllerinden kaynaklanan ağırlık kaybı olduğu gözlenmiştir. Ankara kili için maksimum yüzey alanı 1 N HC1 konsantrasyonu ve 3 saat asit aktivasyon işlemi sonucunda elde edilmiş ve 849.1 m /g olarak bulunmuştur. Bu değer Eskişehir kili için 5 N HC1 konsantrasyonu ve 1 saatlik işlem sonucunda 269.7 m2/g olarak bulunmuştur. Asit aktivasyonuna devam edilmesi durumunda yüzey alanında düşme gözlenmiştir. Asit aktivasyon sonrası elde edilen çözeltinin ve killerin kimyasal kompozisyonları sırasıyla ICP ve EDX analizleri kullanılarak tespit edilmiştir. Sonuçlar ışığında CaO, Na2Û, MgO, K2O, Fe20s ve AI2O3 çözünme oranlan artan asit konsantrayonu ve zamanla artmıştır. SİO2 içeriği ve SİO2/AI2O3 oram ise Alüminyum iyonunun çözünmesine bağlı olarak artmıştır. Bu oran aktive edilen Eskişehir kili için 6.0'den 7.5'ye, aktive edilen Ankara kili için 2.7'den 3. 9 ' a yükselmiştir. Aktive edilen killer laboratuvarda ayçiçek yağının renk açma işlemi için test edilmiştir. Renk açma işlemi, farklı aktivasyon koşullarında örneğin farklı asit konsantrasyon ve aktivasyon zamanlarında yapılmıştır. Nötralize ayçiçek yağının absorbans değeri (455 nm) 0.429, peroksit değeri 16.8 meq/kg, serbest yağ asit içeriği %0.07 olarak bulunmuştur. Asit ile aktive edilmiş Ankara kili ile yapılan renk açmaişlemi sonucunda yağın peroksit değeri başlangıçta 46.2 meq/kg iken daha sonra 22.4 meq/kg'a düşmüştür. Serbest yağ asit değeri % 0.08 civarında bulunmuştur. Asit ile aktive edilmiş Eskişehir kili ile yapılan renk açma işleminde ise peroksit değeri 31.2'e yükselmiş fakat bu değer 16.8 meq/kg değerinin altına düşmüştür. Serbest yağ asit içeriği ise % 0.09 civarında gözlenmiştir. Renk açma işlemi için uygulanan parametrelerden 100°C de %1 toprak konsantrasyonu ve 30 dakika işlem zamanı seçilmiş ve bu noktalarda aktive edilmiş Eskişehir (5 N, 1 saat HC1), Ankara (1 N, 3 saat HC1), ve Zeolit (2 N. 6 saat HN03) topraklanyla elde edilen sonuçlar ticari olarak aktive edilen kil (Tonsil) ile karşılaştınlmıştır. Eskişehir kili ile yapılan renk açma işleminden elde edilen en küçük absorbans değeri ve renk açma verimi 0.084 ve % 80 olarak bulunmuş ve bu değerler aynı koşullarda yapılan Tonsil ile 0.083 ve % 81 olarak bulunmuştur. Aktive edilen Ankara kili ile yapılan renk açma işlemi sonucunda ise absorbans değeri ve renk açma verimi 0.114 ve %73 olarak tespit edilmiş, renk açma performansı Eskişehir kiline göre düşük bulunmuştur. Renk açma işlemi için seçilen parametrelerde, aktive edilen Eskişehir kili ile Tonsilin lovibond kırmızı ve sarı değerleri yalan bulunmuştur (Kırmızı renk : 0.8 ve 1.1 sırasıyla Tonsil ve Eskişehir kili için, san renk: 20 her iki kil için). Aktive edilmiş zeolit ise istenen renk açma performansını gösterememiştir. Ham zeolit ile yapılan renk açma işleminden elde edilen verim % 25 iken bu değer ancak aktive edilmiş Zeolit ile % 46 ya yükselebilmiştir. Ayrıca lovibond kırmızı ve san değerleri (2.6 ;30) diğer örnekler ile yapılan renk açma işlemi sonuçlarına göre yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak Eskişehir kili ile yapılan renk açma işlemi en iyi sonucu vermiştir. Maksimum renk açma işlemi 5 N, 1 saat asit aktivasyon sonucunda elde edilen Eskişehir kili ile %1 toprak konsantrasyonu ve 30 dakika renk açma parametreleriyle elde edilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, acid activation and characterization studies were conducted for different clay samples and bleaching capacity of the selected acid activated clay samples for sunflower oil were determined. The samples selected for this study were naturally occuring clays from Ankara and Eskişehir regions. The acid activated zeolite was also used for the purpose to compare its bleaching performance with commercial bleaching clay, Tonsil and the acid activated clays. The clay minerals were activated with hydrochloric acid (HO) at three acid concentrations (1 N, 3 N, 5 N), activation times (lh, 2h, 3h) and different dry clay/acid ratios. The clay samples from the Ankara and Eskişehir regions were defined as montmorillonite according to X- ray diffraction (XRD). XRD results proved that acid activation caused structural changes in the treated montmorillonites, montmorillonite peaks gradually disappearing and yielding to an amorphous montmorillonite structure. The TGA results showed a significant weight loss between 30° - 200°C ( «15%) for the Ankara clay and between 20° - 200°C ( «12%) for the Eskişehir clay. This was most probably due to the removal of free and hydrogen-bonded water molecules. Maximum surface area was obtained for the acid activated Ankara clay treated with 1 N HC1 for 3 hours. It was determined to be 849.1 m2/g. Also, maximum surface area was 269.7 m2/g for the acid activated Eskişehir clay treated with 5 N HC1 for lhour. Then the surface area of the acid activated clays decreased sharply with the acid activation. The chemical compositions of the solutions and clays after acid activation were determined using ICP and EDX analysis, respectively. According to the results, the dissolution amount of CaO, Na2Û, MgO, K2O, Fe203 and AI2O3 increased along with increasing acid concentration and treatment time. The SİO2 content and the SİO2/AI2O3 ratio increased as a result of dissolving of aluminium ions. This ratio increased from 6.0 to 7.5 for the acid activated Eskişehir clay and from 2.7 to 3.9 for acid activated Ankara clay. Acid activated clays were tested for the assessment of their bleaching efficiency for sunflower oil in the laboratory. Bleaching tests were carried out with earths prepared at different acid activation conditions such as acid concentration and activation times. The absorbance value was measured at 455 nm and found to be 0.429 for the neutralized sunflower oil. Peroxide value and free-fatty acid content of the neutralized oil were found to be 16.8 meq/kg and 0.07 %, respectively. The oil bleached with theacid activated Ankara clay had a peroxide value of 46.2 meq/kg first, which decreased to 22.4 meq/kg and the free-fatty acid content was observed to be around 0.08 %. For acid activated Eskişehir clay, peroxide value of the bleached oil initially increased up to 31.2 meq/kg, then decreased under the peroxide value of neutralized oil (16.8 meq/kg) and free-fatty acid content of bleached oil approximately was around 0.09%. The bleaching parameters which were used for testing were 1 % earth concentration and 30 minutes contact time at 100°C bleaching temperature. At these selected parameters, acid activated Eskişehir clay (5 N İh HC1 treatment), Ankara clay (1 N 3h HC1 treatment) and zeolite (2 N 6h HNO3 treatment) were compared with the commercial bleaching clay, Tonsil. The smallest value of absorbance and bleaching efficiency were found to be 0.084 and 80 %, respectively with the Eskişehir clay and these values were determined to be 0.083 and 81 % with the Tonsil under the same conditions. The absorbance value and bleaching efficiency of the bleached oil with acid activated Ankara clay were determined to be 0.114 and 73 %, respectively using the selected bleaching parameters. Bleaching performance of Ankara clay was found to be lower when compared with the result of Eskişehir clay. At the selected bleaching point, results of lovibond red and yellow color of bleached oil indicated that the Eskişehir clay and Tonsil were close to each other in bleaching efficiency (Red color: 0.8 and 1.1; yellow color: 20 and 20 for Tonsil and Eskişehir clay, respectively). Zeolite did not reach the required bleaching performance. The bleaching efficiency was 25 % with raw zeolite and it hardly increased to 46 % with the acid activated zeolite. In addition, red and yellow color values were higher than the other clays (red color:2.6; yellow color: 30). As a result, Eskişehir clay gave a better bleaching performance compared to Ankara clay and Zeolite. Maximum bleaching efficiency was achieved after 30 minutes of contact time with 1 % earth concentration at 100 °C bleaching temperature following 5 N İh HC1 treatment for Eskişehir clay.