A novel drug carrier system using clinoptilolite for Ginkgo biloba leaf extract
Klinoptilolitin, Ginkgo biloba yaprağı ekstaktesi için ilaç taşıyıcı olarak kullanılması
  1. Tez No: 151997
  2. Yazar: SELDA GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz Doğal ve sentetik zeolitlerin, kapsül şeklinde kaplanmasının ve/veya değişik iyon ve moleküllerin açık iskelet yapılarına adsorplanmasının, ve sonraki salınmalarının farmakolojik uygulamalarda kullanımı son yıllarda umut verici bir alan oluşturmuştur. Bu çalışmada, klinoptilolitçe zengin doğal zeolitin, Ginkgo biloba yaprağı ekstrakt çözeltilerindeki aktif maddeler için yeni bir ilaç taşıyıcı olarak kullammı incelenmiştir. Öncelikle, yaprak malzemesinde mevcut istenen bileşenler (terpen laktonlar ve flavonoid glikozitler) için ekstraksiyon koşulları optimize edilmiştir. Ekstraksiyon işlemlerinde, zehirsiz yapısı ve ekstraktın antioksidan özelliğini koruması açısından en çok kullanılan çözgen olması nedeniyle, 80%'lik ethanol sulu çözeltisi kullanılmıştır. Ekstrakte edilen türlerin miktar tayini için Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) kullanılmıştır. Terpen laktonlann miktar tayini Buharlaştırmalı, Işık Saçtırmalı Dedektör (ELSD) ile belirlenirken, flavonoid glikozitlerin miktarı asidik hidrolizle aglikon formlanna dönüştürüldükten sonra Ultraviole (UV) dedeksiyonuyla belirlenmiştir. Adsorpsiyon çalışmalarında, 25-106um aralığmda tanecik boyutuna sahip klinoptilolit denenmiştir. Flavonoid aglikon bileşenleri seçimli olarak klinoptilolit yüzeyine adsorplanırken, terpen laktonlann klinoptilolit yüzeyine ihmal edilebilir derecede az miktarda adsorplandığı bulunmuştur. Bu nedenle, çalışma flavonoid bileşenlerin zeolitik malzemenin yüzeyine adsorplanması üzerine yoğunlaştırılmıştır. Son olarak, ekstrakt çözeltilerin antioksidan aktivite tayinleri Trolox Eşdeğer Antioksidan Kapasite (TEAC) yöntemiyle belirlenmiştir. Ginkgo yaprağı ekstraktesi ve ticari tablet ekstraktesi çözeltileri için yapılan antioksidan aktivite ölçümleri, adsorpsiyonla antioksidan aktivitenin düştüğünü göstermiştir. Antioksidan aktivitedeki düşme, fenolik bileşenlerin klinoptilolit yüzeyine adsorplanmasıyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The use of natural and synthetic zeolites for pharmacological applications in possible encapsulation and/or adsorption of different ions and molecules in their open frame-work, and the subsequent release has emerged as a promising field during last years. In this study, the possible use of clinoptilolite-rich mineral as a novel drug carrier for the active constituents present in Ginkgo biloba leaf extract solutions was investigated. In the first place, the extraction conditions for the compounds of interest (terpene lactones and flavonoid aglycones) within the leaf material were optimized. The extraction processes were performed with 80% ethanol aqueous solution due to its being non-toxic in nature and widely-used solvent for the preservation of the antioxidant activity possessed by the extract. For the quantification of the extracted species, High Performance Liquid Chromatography (HPLC) analysis was conducted. The quantification of terpene lactones was achieved with Evaporative Light Scattering Detection (ELSD), whereas flavonoid glycosides were quantified by Ultraviolet (UV) detection after being converted to their aglycone forms via acidic hydrolysis. In the adsorption studies, clinoptilolite having a particle size in the range 25- 106um was experimented. The flavonoid aglycone constituents were found to be selectively adsorbed on the clinoptilolite surface, whereas terpene lactones were determined to be adsorbed on the clinoptilolite surface in negligible amount. Therefore, the study concentrated on the adsorption of flavonoid constituents on the surface of the zeolitic material. Finally, the antioxidant activity determinations of the extract solutions were performed by the Trolox Equivalent Antioxidant Capacity (TEAC) assay. The antioxidant activity measurements performed for the Ginkgo leaf extract and commercial tablet extract solutions both showed decreasing antioxidant activities via adsorption. The decrease in antioxidant activity was related to the adsorption of phenolic constituents on the clinoptilolite surface. IV