An implementation model for open sources evaluaiton
Açık kaynak değerlendirimi için bir uygulama modeli
- Tez No: 152058
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KOLTUKSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
öz Açık kaynaklar herkese açık, düşük bir maliyetle elde edilebilecek bilgi içerir. Bir kişinin erişebileceği açık kaynak bilgisinin miktarı 21. yüzyılda çok büyük bir oranda artmıştır. Temel soru bu çok çeşitli açık kaynakların, istihbarat -karar verenlerin karar verme sürecinde gerekli bilgi ile desteklenmesi- üretmede nasıl değerlendirilmesi gerektiğidir. Çok büyük miktardaki açık kaynak bilgisinden işe yarar istihbaratm elde edilmesi ve bu bilgi üzerinde kaynak doğrulaması yapılması temel problemler olarak göze çarpmaktadır. Bu çalışmada açık kaynak istihbaratı ile bütünleştirilmiş bir istihbarat modeli önerilmekte, açıklanmakta ve geleneksel istihbarat modeli ile karşılaştırılmaktadır. Çağdaş istihbarat analisti ve analistin açık kaynak istihbaratı yapma süreci de açıklanmaktadır. Bir açık kaynak istihbaratı durum incelemesi analizi ve analiz sonuçlarının tartışılması da ayrıca sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Open sources contain publicly available information at a low cost. The amount of open sources information an individual has access to has increased dramatically in the 21st century. The question is how to evaluate these diversified open sources in producing intelligence- supporting the policymakers in making their decisions by providing them with the necessary information. To retrieve the actionable intelligence from huge amounts of open sources information, and to do source validation are big challenges. In this study, an open sources intelligence (OSINT) integrated intelligence model is proposed, explained and compared with the traditional intelligence model The contemporary intelligence analyst and his/her OSINT making process is explained. A case study of OSINT is prepared, analyzed and the analysis results are given.