Appliying product design methods to medical device design with a case study on home care devices
Ürün tasarım yöntemlerinin tıbbi gereç tasarımında uygulanması ve ev tipi tedavi gereçleri üzerine bir örnekleme
  1. Tez No: 152062
  2. Yazar: ASLI ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz Tıbbi gereç tasarımı, günümüzde, gittikçe önem kazanan ve en çok umut vaadeden tasarım alanlarından biridir. Geçmişte doktorlar, teknisyenler veya tıbbi gereçleri kullanan diğer kişiler tarafından tasarlanan ürünler, günümüz ihtiyaçlarım karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, bu ürünlerin tasarımı ve bu süreçte kullanılan yöntemler, dikkatle ele alınması gereken konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürün tasarım yöntemleri, diğer birçok alanda olduğu gibi, tıbbi gereç tasarımı alanında da, uygulanması halinde, verimli sonuçlar doğurabilecek niteliktedir. Bu çalışmada, söz konusu yöntemlerin hangi açılardandan ele alınabileceği ve hangi ürün tasarım yöntemlerinin tıbbi gereç tasannu, ve özelinde, ev tipi tedavi gereçleri alanında uygulanabileceği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Medical device design is one of the most important and most promising fields of industrial design. Medical devices, which were once designed by doctors, technicians and other people, who usually use such devices, have become insufficient in meeting the needs of today's. In this respect, design of such devices and methods, which are used in the design process, comes away as main topics, which have to be carefully undertaken. Product design methods have the capacity of solving the problems of medical device design field, as they have in many other fields. In this study, the ways of applying these methods into the medical device design process, especially in home care medical device design, are going to be examined. IV