Döner kanatlı hava araçlarının aerodinamik performansının değerlendirilmesi
The study of rotating-wing aircrafts aerodynamics performance
- Tez No: 152158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
DÖNER KANATLI HAVA ARAÇLARININ AERODİNAMİK PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Helikopterler sivil ve askeri uygulamalar için kullanılan yüksek kabiliyette ve son derece kullanışlı döner kanatlı hava araçlarıdır. Yüksek kabiliyetleri dik olarak havalanıp konmalarında, havada asılı kalmalarında, ileri geri ve yanlara uçabilmelerinde yatar. Bu yüksek kabiliyet, beraberinde bazı dezavantajlar da getirmektedir. Karmaşık aerodinamik problemler, titreşimler, yüksek düzeyde gürültü, sabit kanatlı hava araçlarına kıyasla daha fazla güç gereksinimi, bu dezavantajlardan bazılarıdır. Özellikle askeri amaçlar için kullanılan temel helikopter tasarım süreci için genel gereksinimler şu şekilde ifade edilebilir: Asılı kalma yeteneği, maksimum faydalı yük, menzil ve dayanıklılık, keşif ve maksimum seviye uçuş hızı, tırmanma performansı, manevra kabiliyeti ve çeviklik. Bu çalışmada, helikopter tasarımında çalışan mühendislere, performans hesaplamalarında kolaylık sağlamak amacıyla kodlar yazılmış ve bir arayüze ilişkilendirilmiştir. Bir başka ifade ile, hava araçlarının üzerlerindeki aerodinamik yüklerin incelenmesi ve gereksinimleri karşılayacak optimum değerlerin seçilebilmesi için, tasarım parametrelerindeki değişimlerin rotor performansını ne şekilde etkileyeceğini ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerini grafiklerle gösterebilmek imkanı sağlanmıştır. Performans Değerlendirici adı verilen bu arayüz, kullanıcının yeni veri girişine imkan sağlamaktadır. Performans hesaplamalarında kullanılan kodlar yüksek performanslı teknik programlama dili olan MATLAB yazılımı kullanılarak yazılmıştır. Bu çalışmada MATLAB'in tercih edilmesinin sebebi; özel kullanıcı ara yüzleri vasıtasıyla elde edilen verilerin görselleştirmesinde grafik yeteneğinin yüksek oluşudur. vııı
Özet (Çeviri)
THE STUDY OF ROTATING-WING AIRCRAFTS AERODYNAMICS PERFORMANCE SUMMARY Helicopters are highly capable and useful rotating-wing aircraft that have a variety of civilian and military applications. Their usefulness lies in their unique ability to take off and land vertically, to hover stationary relative to the ground, and to fly forward, backward, or sideways. These unique flying qualities, however, come at a price, including complex aerodynamic problems, significant vibrations, high levels of noise, and relatively large power requirements compared to a fixed-wing aircraft. The general design requirements for a new helicopter will include : Hover capability, maximum payload, range and endurance, cruise or maximum level flight speed, climb performance, maneuverability and agility. In this study, codes were written to be used by helicopter research&development engineers. A Graphical User Interface (GUI) was formed to reach these codes. In other words; with this GUI it is possible to see how design parameter changes affect the rotor performance and each other by computing aerodynamic loads on aircrafts and optimum values that handle the requirements. All these computation results can be obtained graphically. This GUI, called Performance Evaluator, gives the user oppurtunity to input data easily as well. The codes that compute the performance were written in a high performance technical programming language, MATLAB. MATLAB software was chosen in this study, because of its graphical visualization ability by means of GUIs.