Synthesis of liquid crystalline copolymers by combination of atom transfer radical polymerization and promoted cationic polymerization
Sıvı kristal kopolimerlerin atom transfer radikal polimerizasyon ve ışıkla uyarılmış katyonik polimerizasyon teknikleri kullanılarak sentezlenmesi
  1. Tez No: 152160
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
SIVI KRİSTAL KOPOLİMERLERİN ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYON VE IŞIKLA UYARILNIŞ KATYONİK POLİMERİZASYON YÖNTEMLERİ KULLANILARAK SENTEZLENMESİ ÖZET Sıvı kristal 6-(4-siyanobifenil-4'-oksi) hegzil akrilat (LC6) ve siklohegzen oksit (CHO) monomerlerinin blok kopolimerleri, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) ve ışıkla uyarılmiş katyonik polimerizasyon yöntemleri kullanılarak sentezlenmiştir. Bu amaçla yapısında fotoaktif benzoin ve ATRP' de aktif olarak rol alacak Brom gruplarım içeren 2-metoksi-3-oxo-2,3-difenilpropil 2-bromopropanoat (PI-Br) başlatıcısı kullanılmıştır. İlk aşamada LC6 monomeri PI-Br başlatıcısı ve CuBr/N,N,N',N“,N”- pentametildietilentriamin(PMDETA) katalizör sistemi varliğinda 11 5°C'de ATRP yöntemine gore polimerleştirilmiştir. Sonuç olarak zincir ucunda fotoaktif benzoin grubu içeren poli[6-(4-Siyanobifenil-4'-oxi) hegzil akrilat] (PLC6) polimerleri elde edilmiştir. İkinci aşamada fotoaktif PLC6 polimerleri CHO'nun ışıkla uyarılmış katyonik polimerizasyonunda, onyum tuzlan varlığında radikal kaynağı olarak kullanılmış ve oluşan radikaller katyona yükseltgenerek polimerleşmeyi başlatmıştır. Elde edilen sıvı kristal-amorf blok kopolimerler spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF LIQUID CRYSTALLINE COPOLYMERSBY COMBINATION OF ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION AND PROMOTED CATIONIC POLYMERIZATION SUMMARY Block copolymers of 6-(4-Cyanobiphenyl-4'-oxy)hexyl acrylate (LC6) and cyclohexene oxide (CHO) were synthesized by combination of copper-based atom transfer radical polymerization (ATRP) and promoted cationic polymerization (PCP). For this purpose 2-methoxy-3-oxo-2,3-diphenylpropyl 2-bromopropanoate (PI-Br), containing photoactive benzoin group and Bromine end group which could be employed in ATRP was used as an initiator. At the first stage LC6 was polymerized in the presence of PI-Br and a catalytic system of CuBr/N,N5N',N“,N”- pentamethyldiethylenetriamine (PMDETA) by ATRP at 1 15°C. The obtained photoactive liquid-crystalline prepolymers, poly[6-(4-Cyanobiphenyl- 4'-oxy) hexyl acrylate] (PLC6), was used as an initiator for the promoted cationic polymerization of CHO in the second stage. Upon irradiation of a system including PLC6, onium salt and CHO, benzoyl and polymeric alkoxybenzyl radicals were obtained which oxidized to corresponding carbocations and initiates polymerization of CHO. Resulting liquid crystalline amorphous block copolymers were purified by selective solvent extraction to remove homo polyCHO and characterized by spectroscopic techniques. IX