Application of DTM to linear - nonlinear engineering problems
DTM'nin lineer - nonlineer mühendislik problemlerine uygulanması
- Tez No: 152226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
DTM'NİN LİNEER-NONLİNEER MÜHENDİSLİK PROBLEMLERİNE UYGULANMASI ÖZET Bu çalışmada, Diferansiyel Transform Metodu (DTM) dört mühendislik problemine uygulanmıştır. Bunlardan ilki, lineer bir özdeğer problemi olan dönen bir kirişin eğilme modlannm belirlenmesidir. Söz konusu kiriş Euler-Bernoulli kirişi olarak modellenmiştir ve homojen malzeme özelliklerine sahiptir. Sonuçlar beşinci doğal frekansa kadar elde edilmiştir. İkincisi ise düz levha sınır tabakası ile ilgili olarak Blasius Denklemidir. Bu problemdeki bilinmeyen şuur şartı olan yüzey gerilmesi açık formda elde edilebilmiştir. İç ve dış bölgelere DTM uygulanmış ve grafiksel olarak, neden bu iki çözümün denkleştirilmesine ihtiyaç olduğu açıklanmıştır. Üçüncüsü 2B bir köşe etrafındaki akımın Falkner-Skan benzerlik çözümüdür. Sonuncusu ise, serbest bir şekilde dönen sonsuz bir disk üzerindeki 3B akün alanıdır. Ayrıca dönen disk ve köşe problemlerine Navier'in kayma şartı uygulanmıştır. Knudsen sayısının 0.1
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF DTM TO LINEER-NONLINEER ENGINEERING PROBLEMS SUMMARY In this study, Differential Transform Method (DTM) is applied to four engineering problems. The first one is a linear eigenvalue problem, which is the determination of the bending modes of a rotating cantilever beam. The beam is modeled as an Euler- Bernoulli beam with homogeneous material properties. The results are evaluated up to the fifth natural frequency. The second one is Blasius Equation, which is related to the flat plate boundary layer. The unknown boundary condition, namely the surface friction, is expressed explicitly in this problem. DTM is applied to both inner and outer regions graphically it is explained why there is a need of the matching of these two solutions. The third one is Falkner Skan's similarity solution of the flow over a 2D wedge. And the last one is the 3D flow field over an infinite disc rotating freely. Also Navier's slip condition is applied to the rotating disc and the wedge problems. This condition is valid when Knudsen number is in the range of 0. 1 < Kn < 0.01 and for Kn < 0.01 it shall be replaced with the no-slip boundary condition. For these two problems, effect of slip to the flow field parameters is investigated in detail. In the solution of Blasius and Falkncr-Skan equations, an inner (close) and an outer (far away) solution are obtained and matched at a suitable value. Also in the solution of the Falkner-Skan Equation, the domain splitting technique combined with the shooting method is introduced as an alternative. The convergence of the method with respect to the domain size is given as an example for Heimenz flow (stagnation point flow) and no slip boundary condition. Accuracy development and results are given in detail with comparison to the already existing ones. The results are in good agreement with open literature.