PERA: Location based multimedia services framework
PERA: Lokasyon bazlı multimedia servisleri çatısı
  1. Tez No: 152418
  2. Yazar: ENGİN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET PERA: LOKASYON BAZLI MULTIMEDYA SERVİSLERİ ÇATISI Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kullanıcılara sunulabilecek servislerde büyük bir artış oldu. Bilgisayarlar artık cebe sığacak kadar küçüklüler ve veri alışverişi için kablo kullanma zorunluluğu ortadan kalktı. Bu sayede insanlar artık istedikleri zaman istedikleri yerden bilgiye ulaşabilir oldular. Bu çalışmada, konum tabanlı, çokluortam servislerinin sunulabilmesi için bir sistem tasarlandı ve geliştirildi. Geliştirilen bu sistem sayesinde kullanıcılar, kablosuz ağ bağlantısı olan herhangi bir yerde diğer kullanıcılar ile sesli ve görüntülü olarak konuşabilecek, mesaj laşabilecek ve konumlarına bağlı olarak hizmet alabilecekler. Kullanıcıların konumları sistem içerisindeki bir modül taralından hesaplanarak diğer modüllerin kullanımına sunulmaktadır. Bu sayede konuma bağlı bilgiler kullanıcı istediğinde veya başka bir kaynak tarafından tetikîendiğinde kullanıcıya ulaştırılabilir. Ayrıca bu system sayesinde kullanıcılar diğer kullanıcıların konumlarını görebilir veya hareketlerini izleyebilirler. Bu çalışmanın bir diğer amacı da yeni servislerin sistem devredeyken eklenebilmesini sağlayan bir yapı sunmaktır. Sistemde kullanıcıya sunulabilecek servislerde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu sayede operatörler istedikleri zaman yeni servis tanımlayabilir veya varolan servisler üzerinde değişiklik yapabilirler. Ük bölümde genel olarak sistemin genel yapısı tanıtılmıştır. İkinci bölümde varolan çözümler sunulmuştur. Üçüncü bölüm tasarımın ana hedeflerini, dördüncü bölüm ise sistemin mimari tasarımını ayrıntıları ile anlatmaktadır. Beşinci bölümde sistem üzerinde yapılan testler ve bunların sonuçlan verilmektedir. Son kısımda ise genel olarak alman sonuçlar sunulmakta ve sistemin gelecekte geliştirilebilecek yönleri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PERA; LOCATION BASED MULTIMEDIA SERVICES FRAMEWORK With the improvements in computer industry, computers became smaller and more powerful. Pocket size computers and wireless network technology have opened a new area of services that can be offered to the users. Now, people are able to get information anywhere, anytime. In this study, a framework for delivering location based, multimedia services is proposed, designed and developed. With this new framework, in any place where there is wireless network access, users can make voice and video calls, use instant messaging and presence and benefit from location-based services. A module inside the framework determines locations of the users and this information is made available to other modules. Using this user location information, location-based services can be offered to the user on request or on time and location triggers. With this system, users can also see the location of their friends and track their assets. Another objective of this study is to provide a framework for the operators to develop new services while the system is up. There does not exist any limit on the number of services that can be developed. Using this framework, operators can define new services, and modify available ones whenever they wanted. In the first section, a general introduction of the system is given. In the second section, current solutions of the defined problems are presented. Third section defines main objectives of the system, and in the fourth section architectural details of the system are explained. In section five, performance tests and results are given. At the end of the document, general results of this study are presented, and future work on the system is discussed.