ADSL ve geniş bandlı şebekeler
ADSL and broadband networks
- Tez No: 126806
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ADSL VE GENIŞBANDLI ŞEBEKELER ÖZET“Sayısal abone hattı”(Digital Subscriber Line; DSL), mevcut telefon hatları kullanılarak, multimedya ve video gibi yüksek iletim bandı gerektiren uygulamalar için, yüksek veri iletim hızı elde etmek üzere geliştirilmiş bir modem teknolojisidir. (X)DSL bütün bu teknolojiler için kullanılan genel bir terimdir ve ADSL, SDSL, RADSL, VDSL gibi değişik DSL teknolojilerini kapsamaktadır. Tüm bu teknolojilerde amaç, uçtan-uca bir sayısal veri iletimi elde etmektir (X)DSL teknolojileri, mevcut bakır şebeke üzerinden, küçük değişiklikler yapılarak daha yüksek hızlı veri transferi sağlamasından dolayı, uygulama açısından büyük öneme sahiptir. ADSL, simetrik olmayan sayısal abone hattı olarak tanımlanabilir. Bu, şebekeden kullanıcıya doğru olan veri hızının, kulamcıdan şebekeye doğru olan veri hızından daha yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Zaten yüksek hızda erişim gerektiren birçok uygulamada, hizmet biriminden kullanıcıya doğru olan veri hızı gereksinimi, kullanıcıdan şebekeye doğru olan veri hızı gereksiniminden daha yüksektir. ADSL' de hat kodlama teknikleri olarak, QAM, CAP ve DMT hızlı kodlama teknikleri kullanılır. Her üç teknik için de üç boyutlu (3D) kodlama yönetiminin kullanılmasıyla, daha yüksek yoğunlukta verinin taşınabilmesi mümkündür. ADSL' de kullanı lan en yaygın hat kodlama yöntemi DMT'dir. Bu kodlama yönlemi, temel olarak, kullanılan 1.1 MHz'lik frekans spektrumunun 256 alt bölüme ayrılarak, 256 ayrı taşıyıcı elde edilmesine dayanan bir yöntemdir. ATM, ses, video ve veri gibi çeşitli hizmetleri destekleyen, bağlantı yönelimli, hücre bağlaşmalı bir iletim teknolojisidir. ATM'in bağlantı yönelimli olması, iki uç nokta arasında, sanal kanallar ve sanal bağlantılar yardımıyla, devre bağlaşmalı sistemlerdekine benzer bir yol kurulmasını sağlar. Diğer yandan, hücre temelli bir teknoloji olması,“bağlaşma”ve“çoğullama”da paket şebekelerindekine benzer imkanlar sunar. ADSL üzerinden veri ATM formatında aktarılabilir ve bunun için ATM ikinci katman protokolleri kullanılır. TCP Internet dünyasında çok yaygın olarak kullanılan bir protokoldür. Bu yüzden ADSL üzerinden TCP aktarılması, ADSL içeren şebekeler açısından çok önemlidir. Ancak TCP ve ADSL'in birlikte kullanılması asimetri problemine neden olur. Bu çalışmanın temel amacı, ADSL fizksel katman protokolünü detaylı olarak incelemenin yanında, ADSL bağlantısı içeren Genişbandı şebekeleri ve ADSL'in asimetrik olma özelliğinin şebeke üzerindeki etkilerini analliz etmektir. Bu amaçla çalışmada, ADSL üzerinden TCP/IP bağlantısı yapılan bir şebekede, net çıkış veriminin iyileştirilmesi için, ADSL bağlantısı üzerinde kullanılabilecek bir algoritma oluşturulmuştur. Bu algoritmanın bir ADSL şebekesinin simülasyonunda uygulanmasıyla, TCP' ye ilişkin net çıkış verimindeki iyileşme gözlenmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
ADSL AND BROADBAND NETWORKS SUMMARY Digital Subscriber Line (DSL) technology is a modem technology that uses existing twisted pair telephone lines to transport high-bandwidth data such as multimedia and video, to service subscribers. The term xDSL covers a number of similar yet competing forms of DSL, including ADSL, SDSL, HDSL, RADSL and VDSL. XDSL is drawing significant attention from implementers and service providers because it premises to deliver high-bandwidth data rates to dispersed locations with relatively small changes to existing telephone infrastructure. XDSL services are dedicated, point-point, public network access over twisted-pair copper wire on the local loop between a network service provider (NSP) central office and customer site or on local loops created either intra-building or intra-campus. ADSL is a technology located in the physical layer that allows the access to various types of network. It is characterized by the asymmetric transmission of the information. Its transmission capacity is associated to factors like the quality of the line and in the distance of the transmission. Considering its asymmetric feature, the transmission capacity in the downstream direction ranges in speeds from 1.5 Mbps to 8 Mbps whereas the reverse direction (upstream) ranges in speed from 16 Kbps and 1.1 Mbps. This way, this technology allows the telephonic company to convert an ordinary telephone subscriber line into a broadband access subscriber line. In ADSL, QAM (Quadrature Amplitude Modulation), CAP (Carrierless Amplitude/Phase Modulation and DMT (Discrete MultiTone) line coding techniques are used. In each case, there is a ability to transmit a high density of information per cycle by using 3D coding systems. Most common technique used in ADSL for line coding is DMT. In this line coding technique, 1.1 MHz frequency spectrum is used and by dividing the spectrum evenly into 4.3125 KHz bands, it is possible to have 256 subchannels. This is the base of ADSL. ATM is a connection-oriented, packet switched (or, rather, cell switched) technology designed to offer flexible transmission support for a wide variety of services such as voice, video and data. ATM technology gained importance in the 1980s and early 1990s and, given its rapid growth, appears destined to play a major role in the public and private broadband networks of the future. ATM is a connection-oriented scheme because it allows hosts to communicate with their peers by establishing virtual circuits or connections in a fashion similar to circuit-switched networks. It is a cell-based switching technology because ATM segments all its information into fixed-size packets; this simplifies the switching and multiplexing functions. To distinguish these fixed-length packets from the more common variable- length packets normally used in most packet switching technologies, they are called cells. Therefore using ATM in ADSL as a second layer protocol is very important. xmOne of the aim of this research is characterizing and analyzing TCP/IP performance in presence of TCP over ADSL being promoted for one of the ADSL network architectures. Today, ADSL is among the top contenders for the broadband access market, the key feature being that it allows delivery of large bandwidth over the same copper infrastructure being currently used for plain old telephone service (POTS). With high-speed Internet access being the primary market driver for ADSL, it is crucial to thoroughly understand the performance issues of TCP/IP over asymmetric links. Basically, network asymmetry affects the performance of reliable transport protocols like TCP because these protocols rely on feedback in the form of cumulative acknowledgements from the receiver to ensure reliable delivery of packets. Typically, for unidirectional flow of data in an ADSL access network, the TCP acknowledgements (ACKs) flow over the slower upstream regulating the flow of data packets or throughput over the downstream. The timely reception of the TCP ACKs when disrupted will cause throughput degradation along the faster downstream. Thus, a low bandwidth acknowledgement path may significantly throttle the downstream throughput, regardless of its high bandwidth. Besides, bi directional data transfer is found to further exacerbate the asymmetry problem due to ACK compression (TCP ACKs getting bunched together behind larger data packets over the slower upstream). With this asymmetry problem in mind, we focus our research on the characterization of TCP/IP performance in ADSL access network. In this thesis, we investigated the effects of network asymmetry on TCP performance over ADSL networks. We studied the impact of the reverse path, and proposed Ack Dropper scheme in forward direction. Our methodology involved three major steps. First, we measured ADSL networks to identify performance bottlenecks. Then, we modeled these networks in the ns simulator and experimented with Ack Dropper to improve performance. xiv