Turkish dictation system for radiology and broadcast news applications
Radyoloji ve haber uygulamaları için Türkçe dikte sistemi
  1. Tez No: 152432
  2. Yazar: EBRU ARISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
V ÖZET RADYOLOJİ VE HABER UYGULAMALARI İÇİN TÜRKÇE DİKTE SİSTEMİ Bu tezde, radyoloji ve haber uygulamaları için Türkçe dikte sistemi tasar lanmıştır. Türkçe sondan eklemeli bir dildir ve serbest kelime dizilimi vardır. Dilin bu özellikleri konuşma tanımada dağarcık patlamasına ve dilin istatistiklerinde karmaşıklığa sebep olmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için uygulamaya yönelik, radyo loji, dikte sistemi önerilmiştir. Küçük dağarcıklı, konuşmacı bağımsız, radyoloji konuşma tanıma sisteminde keÜme tabanlı dil modeli kullanılarak yüzde 87.06'iık konuşma tanıma başarımma ulaşılmıştır. Buna rağmen, aynı sistem haberlerin diktesi için kullanıldığında, dağarcık dışı kelimelerin çokluğundan dolayı yüzde 46.29'iuk tanıma başarımı vermiştir. Bu yüzden, birkısım sözcükler, kök, köksonrası ve morfemler gibi daha küçük tanıma birimlerine bölünmüş ve bu küçük birimler, bölünmemiş sözcüklerle birlikte, sözlük elemanları olarak konuşma tanıyıcıya tanıtılmıştır. Bu durumda, orta boyutlu bir dağarcıkla, dağarcık dışı kelime çokluğu sorunu hailedilebiimiş, ve dilin istatistiksel modelleri için daha iyi kestirimier elde edilmiştir. Buna rağmen, en iyi tanıma başarımı kelime tabanlı dil modeiiyledir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TURKISH DICTATION SYSTEM FOR RADIOLOGY AND BROADCAST NEWS APPLICATIONS In this thesis, we have designed a Turkish dictation system for Radiology and Broadcast news applications. Turkish is an agglutinative language with free word or der. These characteristics of the language result in the vocabulary explosion and the complexity of the N-gram language models in speech recognition. In order to alleviate this problem, we propose a task-specific, radiology, dictation system. Using classical word-based language models, we achieve 87.06 per cent recognition performance with a small vocabulary size in a speaker independent radiology speech recognition system. However, the same system results in 46.29 per cent recognition rate for the broadcast news dictation due to the large number of out-of-vocabulary (OOV) words. There fore, we parse some of the words to smaller recognition units like stems, endings and morphemes, and introduced these smaller units and the unparsed words to the speech recognizer as lexicon entries. This time, we manage to overcome to the problem of large number of OOV words with a moderate vocabulary size and get better estimates for the N-gram language models. However, best recognition result is in the word-based language model.