Design of Pt/MgO catalysts for low temperature oxidation of carbon monoxide in hydrogen-rich gas streams
Karbon monoksitin hidrojence zengin gaz akımlarında düşük sıcaklık oksidasyonu için Pt/MgO katalizörlerinin tasarımı
- Tez No: 152433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET KARBON MONOKSITIN HİDROJENCE ZENGİN GAZ AKIMLARINDA DÜŞÜK SICAKLIK OKSİDASYONU İÇİN Pt/MgO KATALİZÖRLERİNİN TASARIMI Emdirme yöntemi ile hazırlanmış Co ve Ce katkılı Pt/MgO katalizörleri kullanılarak, hidrojence zengin gaz akımlarında bulunan yüzde bir oranında karbon monoksit bileşeninin düşük sıcaklık oksidasyonu incelenmiştir. 60 dakikalık gaz geçiş süresinde en yüksek karbon monoksit dönüşmesini elde etmek üzere kobalt ve seryum konsantrasyonları yanıt yüzey yöntemi kullanılarak optimize edilmiştir. Optimizasyon için gerekli 1 1 deney, merkezi kompozit dönel tasarım yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Kobalt ve seryum için optimum konsantrasyon sırasıyla yüzde 1.06 ve yüzde 1.83 olarak bulunmuş ve bu katalizör 100 °C'de yüzde 64.2'lik bir dönüşmeye ulaşılmasını sağlamıştır. Aynı zamanda, sıcaklık, oksijen konsantrasyonu ve boşluk hızının karbon monoksit dönüşmesine ve seçimliliğine etkisi optimum katalizör kullanılarak araştırılmıştır. Yüzde 100 karbon monoksit dönüşmesi, yüzde bir karbon monoksit, yüzde bir oksijen, yüzde altmış hidrojen ve yüzde otuzsekiz helyum içeren besleme gaz için 130 °C'de ve 24000 cm3/g-h boşluk hızında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN OF Pt/MgO CATALYSTS FOR LOW TEMPERATURE OXIDATION OF CARBON MONOXIDE IN HYDROGEN-RICH GAS STREAMS Low temperature CO oxidation was studied in hydrogen rich streams using cobalt and ceria promoted Pt/MgO catalyst prepared by incipient-to-wetness impregnation. Co and Ce concentrations were optimized to obtain the maximum CO conversion at a chosen time-on-stream, i.e. at 60 minute, using response surface methodology. 11 experiments were constructed by face centered central composite design for the optimization. The optimum concentrations for Co and Ce were found to be 1.06 per cent and 1.83 per cent, respectively. The optimum catalyst exhibited 64.2 per cent CO conversion at 60 minutes of time-on-stream at 100 °C. The effects of reaction conditions such as temperature, O2 concentration and space velocity on CO conversion and selectivity were also investigated using the optimum catalyst. 100 per cent CO conversion was obtained at 130 °C with a reactant gas composition of one per cent CO, one per cent O2, 60 per cent H2 and balance He at a space velocity of 24000 cm3/g-h.