Seismic retrofitting of RC columns with lap-splicing problem for improved strength and ductility
Betonarme kolonların süneklik ve dayanımlarını arttırmak için sismik güçlendirme
  1. Tez No: 152463
  2. Yazar: MUSTAFA SİNANGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET BETONARME KOLONLARIN SUNEKLIK VE DAYANIMLARINI ARTIRMAK İÇİN SİSMİK GÜÇLENDİRME Bu çalışma, üç adet tam ölçekli 200 mm x 400 mm x 1610 mm boyutlarında betonarme kolonun test edilmesini içerir. Tüm kolonlar taban bölgesinde 500 mm bindirme olacak şekilde üretilmiştir. Eskiden inşaa edilen kolonların temsil edilmesi için, düz çelik donatı kullanılmış ve etriye aralığı 300 mm seçilmiştir. Kolon numunelerinden biri kontrol numunesi olarak seçilmiş, diğer ikisi ise farklı yöntemlerle güçlendirilmiştir. Güçlendirme yöntemlerinin biri, kolon içine yerleştirilen çelik bulonlara art-germe uygulanmasıdır. İkinci yöntem ise bindirme bölgesindeki boyuna donatının, temelden gelen filizle birlikte kaynaklanması, ve daha sonra kolonun taban bölgesine CFRP uygulamasıdır. Çelik bulonların kullanıldığı yöntemde, öncelikle beton içine delikler açılmış ve bulonlar bu deliklere yerleştirilmiştir. Kolonun dış yüzeyine ise 150 mm aralıkla çelik plakalar yerleştirilmiştir. Bu plakalar, bulonlara art-germe uygulandığında, aktif sarma etkisini kolonun yüzeyine yaymak içindir. Deney sonuçlan, çelik bulonlarla güçlendirilen numunenin kontrol numunesi ile benzer davrandığını göstermiştir. Bindirme bölgesinde kaynak yapılan ve CFRP uygulanan numunenin dayanım ve enerji tüketme kapasitesi ise önemli ölçüde artmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SEISMIC RETROFITTING OF RC COLUMNS WITH LAP- SPLICING PROBLEM FOR IMPROVED STRENGTH AND DUCTILITY This study includes laboratory testing of three full-scale reinforced concrete columns of 200 mm x 400 mm x 1610 mm, in order to investigate performances of two different retrofit techniques. All columns were produced with lap-splices of 500 mm at their base. In order to represent old practice, plain reinforcing bars were used and spacing of transverse reinforcement was selected as 300 mm. While one of the columns was chosen to be the control column, each of the remaining two columns was retrofitted with a different technique. Post-tensioning of through steel bolts was applied on one specimen in order to supply active confinement. The other specimen was retrofitted with welding of the bars in the splice region and then, wrapping CFRP sheet around the column. For the retrofitting with steel bolts, holes were drilled inside the column and then the steel bolts were placed inside the holes. Steel sections were placed on the surface of the column with a spacing of 150 mm. Post tensioning was applied on each bolt and with the help of the steel sections, active confinement was achieved. Test results showed that the specimen retrofitted with through steel bolts behaved similar to the control column. On the other hand, welded and CFRP applied column specimen exhibited much better strength and energy dissipation capacities when compared to the control column.