Experimental research on seismic retrofitting of R/C exterior beam-column-slab joints upgraded with carbon fiber reinforced polymer (CFRP) sheets
Döşemeli betonarme kenar birleşim bölgelerinin karbon fiber takviyeli polimer malzemelerle sismik güçlendirilmesi
- Tez No: 179068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZADEH PARVİN, YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nde, 1970 öncesinde yapılan betonarme binalar incelendiğinde, kolon?kiriş birleşim noktalarının deprem etkisi altında en kritik bölgeler olduğu gözlenmiştir. Kolon etriyelerinin geniş aralıklarla yerleştirilmesi, kolon-kiriş birleşim bölgesinde etriye bulunmaması, kolon donatısı bindirme boyunun kısa olması ve kiriş donatılarının yetersiz ankraj edilmesi, birleşim noktalarındaki ortak detaylandırma hatalarıdır. Bu araştırma, döşeme ve yükleme yönüne dik yönde yer alan kirişlerin etkisi altında, belirtilen birleşim noktalarının davranışını incelemektedir. Bu yetersizliklere sahip birleşim noktaları için, CFRP ile sargılama teknikleri geliştirilmektedir.CFRP sargılama ile güçlendirmenin, kolon-kiriş birleşim noktası davranışına etkisi, dört, 2/3 oranlı, betonarme kolon-kiriş birleşim noktası numunesi üretilip, sabit eksenel yük altında, tersinir yatay kuvvetler ile test edilerek incelenmiştir. Bu numunelerden üçü, döşeme ve yükleme yönüne dik yönde yer alan kirişlere sahipken, biri sadece yükleme yönüne dik yönde yer alan kirişlere sahiptir. Döşemesiz numune ve döşemeli numunelerden biri kontrol numunesi olarak, CFRP uygulanmadan test edilmiş, kalan iki numune ise, CFRP ile güçlendirildikten sonra test edilmişlerdir.Deneysel sonuçlar göstermiştir ki, kesme ve burulma kuvvetleri altındaki deformasyonlar, özellikle döşemeli numunelerde oldukça kritik seviyelerdedir. Yetersiz ankraj edilmiş kiriş donatılarının sıyrılması, kontrol numunelerinde gözlenen bir diğer önemli sorundur. CFRP ile güçlendirilmiş numuneler, taşıma gücü bakımından oldukça üstün bir performans sergilemişlerdir. Kiriş donatılarındaki sıyrılma problemi başarıyla çözülmüş, kirişler ve kolonlar sarılarak, kesme ve burulma dayanımları arttırılmıştır. Güçlendirilmiş numunelerin enerji sönümleme kapasitelerinde de artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Under seismic action, the most critical part of R/C structures, which were built in the United States before 1970, is beam-column joints. Common deficiencies of these joints could be summarized as; widely spaced column ties, no transverse reinforcement in joint region, inadequate lap splicing in column and insufficient embedment length of positive beam reinforcement in the joint. This research investigates the actual behavior of such joints with an inclusion of transverse beams and a floor slab. Moreover, CFRP wrapping methodologies are developed to improve the seismic behavior of such deficient joints.In order to investigate the effect of CFRP retrofitting on the behavior of exterior beam-column joints, four 2/3-scaled reinforced concrete beam-column subassemblies were produced and tested under constant axial load and reversed cyclic loading. Three of the specimens had floor slabs and one specimen had only transverse beams (without the slab). The specimen that had no floor slab and one of the other specimens with floor slab were tested as control specimens without the CFRP application. The remaining two specimens with floor slabs were retrofitted with CFRP sheets and then tested.Experimental results demonstrated that torsional cracks on the transverse beams and shear deformations within the joint core turned out to be critical especially when the floor slab was included. Slippage of the positive beam reinforcement in the joint region was another significant deficiency observed in the control specimens. CFRP retrofitted specimens exhibited superior behavior in terms of load carrying capacities. Slippage of the positive beam reinforcement was successfully prevented. Beams and columns were also confined by CFRP sheets and their performance was enhanced in terms of shear and torsional strength.