Designing quantity discount contracts for apparel supply chain
Giyim tedarik zinciri için miktar indirim kontratlarının tasarımı
  1. Tez No: 152484
  2. Yazar: İLKE ELCİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET GİYİM TEDARİK ZİNCİRİ İÇİN MİKTAR İNDİRİM KONTRATLARININ TASARIMI Bu çalışmanın amacı, tek bir imalatçı ile ürünü bir sezonda birçok satış noktasına dağıtan tek bir perakendecinin tek bir ürün için üretim miktar kararını incelemektir. Giyim (moda) ürünlerin talep belirsizliği nedeniyle, perakendeci siparişini mümkün olduğunca sezona yakın dönemde geç yapmayı tercih eder ve böylece talep tahmin hatasını azaltacak bilgiyi toplamaya yeterli zamanı olabilecektir. Perakendeci taleple ilgili bir işaret gözlenmeden önce bir sipariş, taleple ilgili işareti gözledikten sonra talep tahminini revize ederek ikinci siparişini geçer. Tedarik zincir ile ilgili literatürde, tedarik zincirini merkezi bir planlayıcı ile yada kontrat adı verilen bir eşgüdüm semasıyla koordine etmeye çalışan araştırmalarda artış görülmektedir. Asimetrik bilgi varsayımı altında, bir miktar indirim kontratının giyim tedarik zincirini koordine edip etmeyeceği Stackelberg oyunu kurgusu ile incelenmektedir. Çalışmanın sonucunda miktar indirim kontratının, bazı koşullar altoda sistemi koordine ettiği ve doğrusal olmayan birim transfer fiyatların kullanılmasının uygun olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGNING QUANTITY DISCOUNT CONTRACTS FOR APPAREL SUPPLY CHAIN The aim of this thesis is to study the production commitment decisions for a single product supplied by a manufacturer to a retailer in apparel industry who supplies and markets this product to a number of retail outlets for a single selling season. Because of the demand uncertainty of fashion products, the retailer prefers to place an order as late as possible, so that he can have enough time to collect more information, which is helpful to reduce demand forecast error. He places one order before observing any demand signal and another order after observing a demand signal and updating the demand forecast. In the supply chain literature, an increasing body of work studies how a supply chain can be coordinated via a central planner or via a coordination scheme, a contract. We investigate that if a quantity discount contract coordinates the apparel supply chain or not in a Stackelberg game setting under asymmetric information. We see that quantity discount contract coordinates the channel when some conditions hold and the unit transfer prices should be nonlinear.