Competitive models of telecommunication supply chains with effort dependent demand
Çaba bağımlı talep altında rekabetçi telekomünikasyon tedarik zincirleri
  1. Tez No: 152401
  2. Yazar: ETHEM ÇANAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
V ÖZET ÇABA BAĞIMLI TALEP ALTINDA REKABETÇİ TELEKOMİNİKASYON TEDARİK ZİNCİRLERİ Bu çalışmada, telekomünikasyon tedarik zincirleri modellenmiştir. Bir operatör ve bir satıcıdan oluşan iki aşamalı tedarik zinciri hem tek dönem hem de çok dönem sürecinde incelenmiştir. Operatör, teknoloji yatırımına bağımlı belirli bir kümülatif dağılım fonksiyonuna sahip bir stokastik pazar talebiyle karşı karşıyadır. Operatör için karar değişkenleri, kurulacak kapasite miktarı ve teknoloji yatırımı seviyesidir. Çalışmada, önce sistemi tek bir karar vericinin yönettiği merkezi çözüm, sonra karar ların ilgili elemanlarca verildiği dağıtık çözüm ve en sonunda dağıtık çözümü merkezi sistemin performansına yaklaştıracak kontrat tasarlama şeklinde özetlenebilecek üç aşamalı bir reçete uygulanmıştır. Tek dönemli durum için sistemi koordine eden gelir paylaşımlı ve miktar indirimli iki kontrat önerilmiştir. Kontrat parametrelerindeki değişiklerin operatör ve satıcının kârları üzerindeki etkileri deneysel olarak gözlemlen miştir. Merkezi olmayan rekabetçi modele değişik senaryolar uygulanmış ve Nash ve Stackelberg dengelerinin varlığı gösterilmiştir. Çoklu donem modelinde bir donemde yapüan kapasite yatırımı sonraki dönemlere de aktarılır. Çoklu dönem modeli için ideal çözümü bulmak amacıyla bir algoritma önerilmiştir ve parametrelerin karar değişken lerine etkilerini görmek için hassasiyet analizi yapılmıştır. Şirketlerin geliri dönemler boyunca paylaştığı bir gelir paylaşımlı kontrat önerilmiştir. Ayrıca fiyat indiriminin dönemler boyunca yapılan yatırıma bağımlı olduğu sistemi koordine eden miktar in dirimli kontrat tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPETITIVE MODELS OF TELECOMMUNICATION SUPPLY CHAINS WITH EFFORT DEPENDENT DEMAND In this study, a model for telecommunication supply chains is developed. A two- stage supply chain consisting of one operator and one vendor is studied in both single period and multi period settings. The operator faces a stochastic market demand with a known cumulative distribution function, which depends on technology investment level. The decision variables for the operator are the capacity of the network and the technology investment level. A three step recipe which consists of finding the central ized solution with a single decision maker overseeing the entire system, then leaving the system decentralized, and finally designing a contract to make the decentralized solution better and ultimately equal to the centralized solution, is used. For the single period model coordinating revenue sharing and quantity discount contracts are pro posed for the supply chain modeled. The effect of the contract parameters on profit values is monitored by a numerical study. For the competitive decentralized system, existence of Nash and Stackelberg Equilibria for different scenarios has been shown. In the multi-period model the capacity that the operator installs in one period also remains available in subsequent periods. For the multi-period model, an algorithm to find the optimal solution is suggested and sensitivity analysis about how parameters effect the decision variables is performed. Also a revenue sharing contract where firms share the revenue generated through periods has been suggested. A coordinating quan tity discount contract where the discount on the price depends on the total installed capacity rather than the capacity installed (or reduced) in the the relevant period is designed.