Comprasion of simplified non linear analysis methods for performance based upgrade of structures
Performans esaslı güçlendirmede kullnılan basitleştirilmiş nonlineer analiz metotlarının kıyaslanması
  1. Tez No: 152486
  2. Yazar: TUNA KAPUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
VI ÖZET PERFORMANS ESASLI GÜÇLENDİRMEDE KULLANILAN BASİTLEŞTİRİLMİŞ NONLİNEER ANALİZ METOTLARININ KIYASLANMASI Her büyük depremden sonra, hasar görmüş binaların yapım ve güçlendirme süreçleri, teknikleri gündeme gelmektedir. Bu tez çalışmasında, güçlendirme projelerinde kullanılan mevcut yönetmelikten kısaca bahsedilmiş ve yapıların mevcut kapasitelerinin belirlenmesi ve güçlendirilmesinde yeni bir yöntem olan“Performance Based Design”(Performans esaslı Tasarım) ve bu yöntem sürecinde kullanılan lineer olmayan analiz metodlan, Kapasite Spectrumu ve Deplasman Katsayısı Metodu, teorik olarak anlatılmış, yapıların kapasite, depremlerin talep spektrumlan, yapının performans noktasının bulunması ve bu performans noktasına göre kapasitesinin değerlendirilmesi açıklanmıştır. Örnek çalışma olarak, 1. deprem bölgesinde bulunan mevcut bir bina seçilmiş ve bu binanın, beton sınıfı, eleman boyutları ve donatı sayıları İMO tarafından yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Seçilen bu binanın mevcut deprem yönetmeliğine göre analizi yapılmış, güçsüz bulunan bina, deprem yönetmeliğini karşılayacak şekilde güçlendirilmiştir. Aynı binanın, performans esaslı tasarım yöntemine göre, üç farklı metodla analizi yapılmıştır. İlk analizde, eleman özellikleri lineer olmayan linkler üzerinde tanımlanmış ardından iki boyutlu yapısal çerçeveler birbirine eklenerek pushover analiz yapılmıştır. İkinci metot da ise, özellikleri Sap2000 programı tarafından belirlenmiş mafsallar kullanılmıştır. Son analizde ise yapı üç boyutlu olarak modellenmiş ve analize tabi tutulmuştur. Bu analizler sonucunda yetersiz bulunan yapı kapasitesi, belirlenen noktalara perdeler eklenerek yükseltilmiş ve güçlendirilmiş yapı tekrar analiz edilerek kapasitesinin yeterli duruma geldiği görülmüştür. Mevcut yönetmeliğe ve performans esaslı tasarım metoduna göre yapılan analizlerin sonuçlan birbirleriyle karşılaştırılmış ve son olarakta bu sonuçlara göre yapılan güçlendirilmelere ilişkin basit bir maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF SIMPLIFIED NON LINEAR ANALYSIS METHODS FOR PERFORMANCE BASED UPGRADE OF STRUCTURES Constructing and strengthening process and techniques of damaged buildings always discussed after effective earthquakes. In this thesis, current code, which is being used for strenghtening projects briefly mentioned and a new method“Performance Based Design”, for defining current capacity of structure and performing strengthening process, also nonlinear analysis methods, Capacity Spectrum and Displacement Coefficient Method, used during performing this new method theoratically introduced. Capacity spectrum of structures, demand spectrum, defining performance point of structure and evaluation of structure capacity by using performance point explained. As an example study, existing reinforced concrete building in first degree earthquake zone selected and concrete quality, dimensions of structural members and number of reinforcements determined. This selected building analyzed using current code. Since its found insufficient to resist the earthquake loads, building strengthened according to the current code. To analyze same building using Performance Based Design method, three different analysis performed, by adding nonlinear links to the structural members, by adding two dimensional frames to each oilier and finally three dimensional modelled building analysed. For each analysis performance points defined and capacity of building found insufficient. To increase the building capacity, shearwalls added to the selected part of the building. After analyzing shearwalls added building again by using same methods mentioned above, building capacity found sufficient to resist the current loads. Strengthening processes and results according to the Turkish earthquake code and performance based design methods compared to the each other and finally a basic cost analysis performed for different strengthening process.