Bioprocess design and economic avaluation for the production of taxol
Taxol üretimi biyoproses tasarımı ve ekonomik değerlendirmesi
  1. Tez No: 152487
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AZRA KÖNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET TAXOL ÜRETİMİ BIYOPROSES TASARIMI VE EKONOMİK DEĞERLENDİRMESİ Günümüzde, bitki hücre kültürü yöntemi ile Taxol üretiminin proses analizi ve ekonomik değerlendirmesine ilişkin, yayınlanmış bir makale mevcut değildir. Bu tez çalışmasında, literatürde mevcut olan deneysel sonuçlara bağlı olarak, yıllık üretim kapasitesi 4 kg olan, iki farklı proses, bilgisayar aracılığıyla tasarlanmıştır. Bunun yanısıra, simulasyonu gerçekleştirilen, iki proses arasında en iyi olanı seçebilmek amacı ile, ekonomik açıdan karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Seçilen Taxol üretim metodlarının simule etmek amacı ile Superpro Designer software paketi kullanılmıştır. Simulasyon çalışması esnasında, seçilen ürünün öngörülen kalite ve üretim hızını sağlayabilmek amacıyla, optimizasyon yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ekonomik analiz, kapasite ve dar boğaz analizi de dahil olmak üzere, irdelenip, tartışılmıştır. Ayrıca, kesikli ve sürekli çalışma yöntemleri için karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Düşük üretim hızına bağlı olarak, kesikli çalışma, sürekli proseslere göre daha iyi sonuç vermiştir. Kesikli sistem seçimi, BTBB prosesinde yılda 3“batch”, SCBP prosesinde ise yılda 1 1“batch”üretim sonucunu vermiştir. Her bir“batch”de ise, BTBB ve SCBP prosesleri için sırasıyla, 1.39 kg ve 0.37 kg paclitaxel üretilmiştir. BTBB prosesi için birim üretim fiyatı 1,102,866 $/kg, SCBP prosesi için ise 1,067,278 $/kg'dir. IRR değerleri de her iki proses için discount interest'den büyük çıkmıştır; BTBB prosesi için 13.83% ve SCBP prosesi için 16.95%'dir. Her iki proses için, kesikli çalışma durumunda pozitif NPV değerleri elde edilmiş olup, BTBB prosesi için 9,587,000 $, SCBP prosesi için 12,201,000 $ olarak bulunmuştur. Geri kazanım zamanı ise BTBB prosesinde 3.83, SCBP prosesi için ise 3.68 yıl olarak bulunmuştur. SCBP prosesi, BTBB prosesine göre, yüksek IRR ve NPV değerlerine, ayrıca daha kısa geri kazanım zamanına göre olarak değerlendirildiğinde daha avantajlı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BIOPROCESS DESIGN AND ECONOMIC EVALUATION FOR THE PRODUCTION OF TAXOL To date, there has been no published paper on the process analysis and economic evaluation for the production of Taxol by cell culture method. In this thesis, based on experiments published in literature, two processes for production of 4kg/year of Taxol by plant cell culture are designed. The processes are analyzed by computer aided bioprocess design, and a comparative analysis, in terms of economics, is then evaluated in order to find the most efficient process of Taxol among the simulated processes. The simulator Superpro Designer is used to simulate the selected methods for Taxol. By the simulation study, the processes were optimised so that the chosen product with preset quality and production rate could be achieved. The results obtained by simulation studies, including economic-, throughput-, and bottleneck analysis are examined and discussed within this thesis. Comparative analyses by both batch and continuous modes are reported. Due to the low production rate, batch mode has given better results compared to continuous processes. The selection of batch mode gives 3 batches for the BTBB process and 1 1 batches for the SCBP process in a year. In each batch, 1.39 kg and 0.37 kg of paclitaxel is produced in the BTBB and SCBP process, respectively. The unit production cost of paclitaxel is 1,102,866 $/kg and 1,067,278 $/kg for the BTBB and SCBP processes, respectively. IRR values are greater then discount interest; namely 13.83% and 16.95% for the BTBB and SCBP processes respectively. For both cases, positive NPVs are obtained in batch mode; for the BTBB process, NPV of 9,587,000 $ and for the SCBP process NPV of 12,201,000 $ is obtained. Payback time is 3.83 and 3.68 years for the BTBB and SCBP processes respectively. Depending on higher IRR and NPV values, as well as shorter payback time, second SCBP process seems to be better than BTBB process.