Analysis of reinforced concrete structures subjected to blast loading
Betonarme yapıların patlama yükü altında analizi
- Tez No: 152537
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
V ÖZET BETONARME YAPILARIN PATLAMA YÜKÜ ALTINDA ANAL: Genellikle kimyasal ve askeri yapılar patlamaya karşı güvenilirliği dikkate alınırken, bütün dünyada terörist atakların artmasıyla özel ve devlet yapılanda büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır ve bunun sonucunda patlama her ne sebepten olursa olsun çok önemli bir hale gelmiştir. Bu tezin amacı, herhangi bir yapının patlamaya göre analizinin yapılmasıdır. Patlama yükünün tanımlanması için en önemli iki parametre olan patlamanın TNT cinsinden ağırlığı ve yapıya olan uzaklığı belirlenmelidir. Bu iki parametre patlamanın yapıya olan etkisini önemli ölçüde etkilemektedir. Patlama mesafesi sabit kalarak patlamanın ağırlığı değiştirilerek bu yük altında nasıl hasar etkisi yarattığı incelenmiştir. Patlamadan dolayı yapıyı etkileyen yük bir çeşit dinamik yüktür ve dinamik karakterinden dolayı basmç değeri ve süresi yükü tanımlamadaki iki önemli parametredir. Ayrıca patlamanın yapıya olan etkisini araştırmak için, dinamik basmç, patlama dalgasının hızı ve yoğunluğu gibi özelliMerininde belirlenmesi gerekir. Yapının patlamaya karşı analizi yapılırken kullanılan malzemenin dinamik özelliMerininde belirlenmesi gereklidir. Analiz yöntemi olarak genellikle uygulanan yöntem tek serbest dereceli sistemleri kullanarak modelleme yapılmasıdır. Bu çalışmada yapının patlamayla karşı karşıya kalan yüzeyindeki yapı elemanları teker teker belirlenen patlama yükü aranda ABAQUS adı verilen lineer olmayan malzeme ve geometrik davranış özelliğini gösteren bilgisayar programı yardımıyla modellenerek analizleri yapılarak hangisinin patlamadan etkilenerek fonksiyonunu yitirdiği belirlenmiştir. En son olarak yapının hasar gören yapı elemanları sistemden çıkartılarak geri kalan kısım SAP2000 denilen yapı analiz programıyla tekrar analizi yapılarak elde edilen sonuçlara göre kapasiteyi aşıp aşmadığı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF REINFORCED CONCRETE STRUCTURES SUBJECTED TO BLAST LOADING Petrochemical and military structures have generally taken into consideration for blast loading. However, with increases terrorist attack all over the world, the government and commercial buildings have now become bomb threat targets. As a result of this, whatever the reason of the explosion is, it becomes so important The aim of this thesis is to analyze a reinforced concrete structure under the blast loading. In order to define blast loading, two important parameters which are the charge weight and stand-off distance must be identified. These two parameters affect the explosion effect to the structure in a serious way. The structure is analyzed under the blast loads with different charge weight and constant stand-off distance. Blast is a type of dynamic load and because of its dynamic character, the pressure and the duration of the loading are the two important parameters. And also, in order to study the effects of the blast wave on a structure, it is necessary to know dynamic pressure, shock wave density and velocity. In addition to this, analysis of structure under blast loading requires dynamic properties of material. The basic analysis model used in the blast resistant design is the single degree of freedom system. A member is selected by the user which is faced to explosion directly and it is then analyzed by using ABAQUS program which contains geometry and material non- linearity thus the members which are damaged from the explosion are obtained. Consequently, the damaged frames are removed from the system and re-analyzed by using SAP2000 structural analysis program. And thus, the frames capacities are checked whether they are exceed or not the capacities.