Effects of lightweight aggregate properties on mechanical, fracture, and physical behavior of lightweight concretes
Hafif agrega özelliklerinin hafif betonların mekanik, kırılma ve fiziksel davranışlarına etkileri
  1. Tez No: 152549
  2. Yazar: MEHMET GESOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
VI ÖZET HAFİF AGREGA ÖZELLİKLERİNİN HAFİF BETONLARIN MEKANİK, KIRILMA VE FİZİKSEL DAVRANIŞLARINA ETKİLERİ Hafif betonlar teknik, ekonomik, doğayı koruma ve güzelleştirme açısından geleneksel betonlara bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Ancak, hafif beton üretiminde gerekli olan hafif agregalann giderek artan kullanım oranı araştırmacıları daha ekonomik ve daha çevre dostu hafif agrega üretimine yönlendirmektedir. Bu amaçla kulanılan yöntemlerden birisi soğuk bağlama yöntemi ile uçucu külden pelet agregası üretilmesidir. Hafif agregalann üretiminde kullanılan yöntem ve ham madde çok çeşitlilik gösterdiğinden dolayı her tip agrega için hafif beton özellikleri de büyük değişim göstermektedir. Bu çalışma kapsamında soğuk bağlama yöntemi ile üretilen uçucu kül hafif agregalı betonların birtakım mekanik, kırılma ve fiziksel özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Dört farklı özellikteki uçucu kül iri agregasının toplam agrega hacminin belirli oranlarında kullanılmasıyla su/çimento oranı 0,35 ve 0,55 olan toplam 58 beton karışımı üretilmiştir. Üretilen hafif beton numuneleri üzerinde basınç, elastisite modülü, yarma-çekme dayanımı, yüzey sertliği, ultrasonik ses hızı, çelik donatı ile hafif beton arsındaki aderansı incelemek üzere çekip-çıkarma deneyi, süneklik özelliğini incelemek üzere çentikli prizma numuneler üzerinde üç noktalı eğilme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Seçilen bazı beton karışımları üzerinde ise serbest kuruma rötresi, ağırlık kaybı, sünme, kısıtlanmış rötre deneyleri yapılmıştır. Ayrıca, ESEM ve EDAX mikroyapı fotoğrafları deney sonuçlarının yorumlanmasında kullanılmıştır. Deney sonuçlarına göre uçucu kül hafif agregası ile üretilen bütün betonlar yapısal amaçlı olarak kullanılabilmek için gerekli basınç dayanımına ulaşmışlardır. Hafif agrega hacım konsantrasyonun artması, betonların mekanik özelliklerini azaltsa da sünekliği ve nominal aderans gerilmesini olumlu yönde etkilemiştir. Ancak, hafif betonların kısıtlanmış rötre çatlağı oluşumuna karşı performanslarının geleneksel betonlara göre oldukça zayıf olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF LIGHTWEIGHT AGGREGATE PROPERTIES ON MECHANICAL, FRACTURE, AND PHYSICAL BEHAVIOR OF LIGHTWEIGHT CONCRETES Lightweight concrete is a very versatile material for construction and offers a wide range of technical, economic, environment enhancing, and preserving advantages. Increasing use of lightweight concrete has needed the production of artificial lightweight aggregates with an environmental impact and minimum energy consumption which may be acquired by means of cold-bonding manufacturing process. The wide diversity of the lightweight aggregate source and manufacturing process necessitate the better understanding of the influence of the lightweight aggregate properties on each type of lightweight concrete. In this study an experimental program was conducted to investigate some mechanical, fracture, and physical properties of lightweight concretes made with cold- bonded fly ash aggregates. Totally, 58 lightweight concrete mixtures with and without silica fume were produced at 0.35 and 0.55 w/c ratios using four types of lightweight coarse aggregates and tested for compressive and splitting tensile strengths, static elastic modulus, rebound number, pulse velocity, steel-concrete bond strength, and three-point bending. In addition, physical properties such as drying free shrinkage, weight loss, creep, and the restrained shrinkage cracking were monitored. Microscopic study on the samples was also performed through ESEM and EDAX micrographs. Test results revealed that all the concretes had compressive strengths conforming the limitation for structural use. Higher lightweight aggregate volume fraction had adverse effect on the basic engineering properties while caused a marked improvement in the characteristic length as well as the nominal bond strength between the concrete and the reinforcing steel. However, shrinkage cracking performance of lightweight concretes appeared to be significantly poorer than that of normal weight concretes.