Level Restoration and optimization of current-mode CMOS multi-valued logic circuits
Akım modlu CMOS çok değerli mantık devrelerinin seviye düzenlenmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 152574
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET AKIM MODLU CMOS ÇOK DEĞERLİ MANTIK DEVRELERİNİN SEVİYE DÜZENLENMESİ VE OPTİMİZASYONU Çok değerli mantık (ÇDM) devreleri, ikili mantik devrelerinde karşılaşılan ara bağlantı ve yol atama problemlerine çözüm olarak önerilmiştir. Bu devreler toplam kırmık alanını düşürürler. Bununla birlikte, ÇDM devrelerinin en büyük dezavantajı gürültü sınırının düşük olması ve devrenin kendi çıkış akım seviyesini düzenleyememesidir.. Transistor boyutlarındaki varyasyonlar, devrenin çıkış akımının beklenen değerinden sapmasına neden olmaktadır. ÇDM devreleri kendi çıkış akımlarını düzenleyemediklerinden çıkış akımında meydana gelen sapmalar her katın çıkışında toplanır ve ard arda bağlanan belirli sayıda katın çıkış akımının izin verilen maximum gürültü sınırını aşmasına neden olabilir. Bu çalışmada çıkış akımında meydana gelen değişiklikler transistor boyutlarındaki uyumsuzluklar esas alınarak modellenmiştir. Çıkış akımındaki bu değişiklikler farklı transistor boyutları için hesaplanmış ve grafikleri çizilmiştir. Eleman boyutlarını büyütmek gürültü sının sorununa çözüm olarak önerilebilir fakat bu çözüm toplam devre alanı artacaktır. Çıkış işaretini düzeltmede alternatif çözüm olarak belirli sayıda katın çıkışında seviye düzenleyici devre kullanılabilir. Bu iki metod karşılaştırılması yapıldığında ikinci metodun toplam alan kullanımı açısından üç kat ve üzeri devrelerde daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LEVEL RESTORATION AND OPTIMIZATION OF CURRENT- MODE CMOS MULTI-VALUED LOGIC CIRCUITS Multi-Valued Logic (MVL) circuits were offered as a solution to the interconnection and routing problems of binary logic circuits. They reduce the total chip area. However, main drawback of these circuits is the small noise margin. Variations on the transistor dimensions cause the output current deviate from its expected value. Since the MVL circuits are not self restored, the variations are added up at each stage, so the output current may exceed the maximum allowable noise margin after some number of cascaded stages. In this study, the output current deviation is modeled, based on the transistor dimension mismatches. The deviations are calculated and plotted for different transistor dimensions. Increasing the device dimensions may be a solution to the critical noise margin problem but it increases the total area consumption. Alternative solution is using a level restoration circuit after every certain number of stages to recover the signal. These two methods are compared and the second method is found to be better for more than three stages, in terms of total area consumption.