Audio streaming on mobile phones
Cep telefonlarında sesin duraksız aktarımı
- Tez No: 152576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
V ÖZET CEP TELEFONLARINDA SESİN DURAKSIZ AKTARIMI Bu tezin amacı Nokia 7650 cep telefonu üzerinde sesi duraksız aktarma uygula ması yazmak ve bu uygulamanın performansını GPRS altyapısı üzerinde test etmektir. Durakız aktarım protokolü olarak RTP protokolü; ses kodlama tekniği olarak da PCM, PCMU, ve AMR belirlenmiştir. Nokia 7650 cihazı üzerinde Symbian 6.1 işletim sistemi koşmaktadır ve Series 60 platformu bu işletim sistemi üzerinde uygulama geliştirmek için kullanılır. Series 60 platformu iki programlama dili sağlar: Java, Symbian C++. Bu dillerden hiçbiri RTP desteği vermez. Daha da kötüsü, Java'da RTP geliştirmek için gerekli olan UDP desteği de yoktur. Bu yüzden sesi duraksız aktarma uygula masında Symbian C++ dili kullanılmıştır. Symbian C++ kullanılarak RTP ve RTCP protokolleri geliştirilmiştir. Bunların üzerine de sesi duraksız aktaran uygulama yazılmıştır. Bu uyguluma bir sunucu yazılımına ihtiyaç duyar. Bu yüzden Windows üzerinde koşan, Visual C++ kullanılarak mikrofondan sesi alıp yazmış olduğumuz RTP ve RTCP protokollerini kullanarak sesi stream eden sunucu yazılmıştır. Tekli dağıtım yapan bu uygulama, çoklu dağıtıma çevrilerek ses konferansları için aday bir sunucu haline getirilebilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AUDIO STREAMING ON MOBILE PHONES The objective of this thesis is to implement an audio streaming client on Nokia 7650 mobile phone and evaluate the performance of it on GPRS network. As streaming protocol, RTP; as audio encoding technique PCM, PCMU, and AMR are determined to be utilized. Nokia 7650 runs Symbian 6.1 OS and Series 60 Platform enables the developers create applications on Symbian OS. This platform provides two programming lan guages, Java and Symbian C++. Neither of the programming options provides RTP functionality. Worse, Java option lacks the UDP protocol essential for RTP implementation. Thus, C++ option is used in the audio streaming client development. Utilizing Symbian C++, RTP and RTCP protocols are implemented. Upon these protocols, audio streaming client is implemented. The client application needs a streaming server for its operation. Utilizing Visual C++ a multithreaded audio streaming server is implemented which runs on Windows XP. It captures sound through the microphone and streams it using the RTP and RTCP protocols which are also implemented by us. This server, although currently implemented as unicast, may be a candidate audio conference server if modified to work as multicast.